Jedynie prawda jest ciekawa


Zwycięstwo równouprawnienia: brytyjskie służby powstrzymały islamski atak zaplanowany przez kobiety

05.06.2018
terror05062018
Zwycięstwo równouprawnienia: brytyjskie służby powstrzymały islamski atak zaplanowany przez kobiety

Brytyjski sąd uznał, że osiemnastoletnia Safaa Boular jest winna organizowania zamachu terrorystycznego. Pomagać jej w tym miały jej starsza siostra Rizlaine i matka, Mina Dich. Tym samym brytyjskie służby udaremniły pierwszy w UK islamski zamach organizowany przez same kobiety.

Brytyjski sąd uznał, że osiemnastoletnia Safaa Boular jest winna organizowania zamachu terrorystycznego. Pomagać jej w tym miały jej starsza siostra Rizlaine i matka, Mina Dich. Tym samym brytyjskie służby udaremniły pierwszy w UK islamski zamach organizowany przez same kobiety.

Safaa zainteresowała się terroryzmem po tragicznym ataku w Paryżu. Piętnastolatka zaczęła wtedy ściągać z sieci materiały o islamskim terroryzmie, na przykład zdjęcia kobiet w burkach trzymających kałasznikowy. Wkrótce poznała również na twitterze rekrutera państwa islamskiego i zaczęła nawiązywać kontakty z innymi radykalnymi muzułmanami.

Jeden z nich, starszy o piętnaście lat Naweed Hussain, szczególnie przypadł jej do gustu. Mężczyzna, którego poznała przy pomocy instagramu, powiedział jej, że urodził się w Coventry, ale wyjechał do Syrii aby walczyć z niewiernymi w szeregach państwa islamskiego. Pokazywał jej zdjęcia z bronią i materiałami wybuchowymi albo filmy z egzekucji w których uczestniczył. Wkrótce zaczęli również rozmawiać o zamachach samobójczych, a Hussain pokazał jej swój pas szachida – wypełniony materiałami wybuchowymi pas popularny wśród islamskich terrorystów-samobójców.

Pistolety, granaty, złamane serca

Nastolatka była oczarowana i chciała jak najszybciej wyjechać do Syrii i zostać jego żoną. Rzeczywistość jednak przekreśliła te plany. 19 sierpnia po powrocie z wakacji w rodzimym Maroku Safaa została zatrzymana na lotnisku jako podejrzana o terroryzm a służby graniczne odebrały jej paszport. Prawdopodobnym powodem zatrzymania jest jej starsza siostra, Rizlaine, która w 2014 roku próbowała wyjechać do Syrii. Została wtedy zatrzymana w Turcji potym, gdy jej rodzina zgłosiła zaginięcie.

2 dni później matka Safyy kontaktuje się z policją i twierdzi, że jej córki zaginęły. Policjanci szybko odnajdują je w jednym z hoteli. W trakcie przesłuchania opowiada policjantom o Hussainie i o tym, że chciała wyruszyć do Syrii, zostać jego żoną i wspólnie walczyć z niewiernymi w szeregach ISIS. Policjanci zwalniają ją do domu, ale informują o całej sprawie brytyjski wywiad, MI5. Służby postanawiają monitorować dziewczynę. Specjalnie wyszkoleni agenci, udając islamskich ekstremistów, nawiązują z nią kontakt i zdobywają jej zaufanie.

W listopadzie 2016 roku Safaa wreszcie akceptuje fakt, że nigdy nie spotka się z Hussainem. Mężczyzna zaczyna ją więc namawiać do organizacji zamachu w UK. Hussain sugeruje, że powinna dokonać zamachu na terenie British Museum i wykorzystać do niego granaty i broń palną, ale jeżeli nie da rady ich zdobyć, to wystarczy jej samochód i nóż. 

Rodzinny biznes

4 kwietnia 2017 Hussain ginie w nalocie przeprowadzonym przez amerykańskie drony. Safaa, która zdążyła wziąć z nim ślub przez internet, dowiaduje się o tym od jednego z agentów MI5 udającego jego dowódcę. Dzień później zrozpaczona nastolatka opowiada agentom o jego sugestii. MI5 zakłada podsłuchy w jej domu i dowiaduje się, że jej matka i siostra prawdopodobnie nie tylko wiedzą o tym, że planuje zamach, ale mają zamiar jej w tym pomóc. 12 kwietnia służby wpadają na pomysł. Safaa jest aresztowana i trafia do poprawczaka z zarzutami organizowania zamachu.

Szybko kontaktuje się ze swoją siostrą przez telefon. Podejrzewa, skądinąd słusznie, że jest podsłuchiwana, więc kobiety rozmawiają o zamachu z wykorzystaniem szyfru. Rizlaine mówi jej, że razem z „siostrami' planują urządzić przyjęcie. Safaa jest rozżalona, że nie będzie mogła wziąć w nim udziału. W późniejszych rozmowach agenci dowiadują się że ich matka też chce udział w tym przyjęciu. 25 kwietnia dokonują zwiadu w okolicy Westminsteru, a dzień później kupują noże kuchenne i plecak. Policja nie może dłużej czekać i 27 kwietnia oficerowie wyważają drzwi od ich domu. Rizlaine stawia opór i zostaje czterokrotnie postrzelona, ale udaje się jej dojść do zdrowia. Okazuje się również, że kobiety zwerbowały kolejną terrorystkę – Khawlę Barghouthi, która na co dzień pracuje w przedszkolu. 

Podczas rozprawy Safaa nie przyznała się do zarzutu organizowania zamachu terrorystycznego. Twierdziła, że jej mąż faktycznie o tym wspominał, ale ona nie chciała się nigdy na to zgodzić i próbowała tak sterować konwersacją, żeby powrócić do innych, przyjemniejszych tematów. Próbowała również przekonać sędziego, że winę za jej zainteresowanie terroryzmem ponoszą Brytyjskie dzieci, które śmiały się z jej tradycyjnego islamskiego stroju oraz złe relacje z matką. Sędzia w świetle zgromadzonych przez służby dowodów nie miał jednak wątpliwości i uznał, że Safaa jest winna. Uznał także, że chociaż inni ekstremiści, z Hussainem na czele, wspierali ją w jej planach, to jednak Safaa działała w pełni świadomie i nie została przez nich zmanipulowana. 

Jej matka i siostra oraz ich towarzyszka przyznały się do winy. Obecnie pierwsza w historii UK kobieca islamska organizacja terrorystyczna oczekuje na określenie wysokości wyroków.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook