Jedynie prawda jest ciekawa


Żołnierze na misjach nie porzucą pracy w Święta

24.12.2016

Polscy żołnierze służący na misjach w Kuwejcie i Afganistanie święta Bożego Narodzenia spędzą, wykonując zadania tak, jak w dni powszednie. Mimo to zapowiadają, że znajdą czas na świętowanie, refleksję i łamanie się opłatkiem.Służbę w polskich kontyngentach wojskowych (PKW) pełni obecnie ok. 660 wojskowych. Są nie tylko w Kuwejcie i Afganistanie, gdzie tuż przed świętami był reporter PAP, ale także w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie i Republice Środkowoafrykańskiej. Prawdopodobnie najwięcej czasu na świętowanie będą mieli lotnicy, którzy służą obecnie w Kuwejcie i wspierają operację Inherent Resolve (ang. OIR), którą prowadzi globalna koalicja przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Polacy na samolotach F-16 wykonują zadania rozpoznania lotniczego nad terytorium Iraku. Loty są prowadzone przez sześć dni w tygodniu. Niedziele są wolne.

-W święta wykonujemy normalne zadania operacyjne. Jedynie niedziela, pierwszy dzień świąt będzie wolny, ale w wigilię Bożego Narodzenia, jak również w drugi dzień świąt wykonujemy normalne loty rozpoznawcze na rzecz operacji Inherent Resolve - powiedział PAP dowódca PKW OIR Kuwejt płk. pil.Tomasz Jatczak. Jak ocenił, Boże Narodzenie na misji będzie wyglądało nie tak świątecznie, jak w kraju. -Żołnierze będą mieli chwilę oddechu i refleksji i czas na kontakty z rodzinami przede wszystkim w godzinach popołudniowych w niedzielę, 25 grudnia. W kolejnych dniach, godzinach będzie normalnie wykonywali wszystkie zadania operacyjne. Operacja trwa. Jesteśmy tu potrzebni- dodał.

Płk Jatczak poinformował też, że loty zawsze wykonywane są w składzie dwóch samolotów. -Jeden z jest wyposażony w zasobnik rozpoznania obrazowego DB-110. Drugi leci w jego osłonie i wyposażony jest w zasobnik celowniczy Sniper, który również służy w pewnych elementach do wykonywania zdjęć i do wykonywania rozpoznania obrazowego- powiedział.

Jedna misja trwa przeciętnie 4-5 godzin i jest połączona z co najmniej jednym tankowaniem w powietrzu. Po powrocie zebrane dane są poddawane analizie, a następnie przesyłane do dowództwa,które znajduje się w Katarze. Według dowódcy kontyngentu materiały rozpoznawcze są bardzo przydatne, a polski kontyngent jest ceniony przez przełożonych za jakość zdjęć i analiz oraz terminowość ich dostarczenia.- Otrzymaliśmy wiele pochwał i jesteśmy doceniani. Świadczy o tymfakt, że z każdym tygodniem dostajemy więcej zadań- powiedział pilot.

W Afganistanie polscy żołnierze biorą udział w misji Resolute Support (ang. RSM). Zajmują się tam doradzaniem i szkoleniem afgańskich sił bezpieczeństwa. Stacjonują w bazach w Bagram, Gamberi,Kandaharze i Kabulu. Dowódca V zmiany PKW Afganistan RSM płk Marek Rakowski powiedział dziennikarzom, że w czasie Bożego Narodzenia będzie i świętowanie, i praca. -Zadania są tak ułożone, że znajdziemy czas na wigilię i pasterkę 24 grudnia i na świętowanie pierwszego i drugiego dnia świąt- powiedział. -Będziemy świętować, ale przede wszystkim będziemy służyć tym celom, które musimy osiągnąć, żeby Afganistan był krajem tak wolnym i demokratycznym jak wiele innych państw- zaznaczył Rakowski.

Jak zauważył, Boże Narodzenie to święta rodzinne, które żołnierze PKW spędzają z dala od rodzin. Kapelan afgańskiego kontyngentu ks. mjr Władysław Jasica powiedział dziennikarzom, że święta na misji żołnierze zapamiętają na lata. -Te w domu piękne, wspaniałe, rodzinne, ale na pewno te, które
przeżywamy tu i teraz (w Afganistanie - PAP) pozostaną w świadomości wszystkich, bo będą inne, bo zamiast żony, dzieci, mamy, najbliższych będzie kolega, z którym się dzieli pokój w kontenerze, z którym się tworzy taką rodzinną wspólnotę. W tym gronie, w tej atmosferze wzajemnej dobroci i życzliwości przeżyjemy te święta- powiedział duchowny.

Polscy żołnierze z Bagram mieli już spotkanie wigilijne w czwartek z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza i gości z amerykańskiego dowództwa. W sobotę znów we własnym gronie spotkają się przy wigilijnym stole. Tego dnia o północy czasu lokalnego w małej kaplicy w Bagram odbędzie się pasterka. Msza św. dla polskich żołnierzy w bazie Gamberi jest zaplanowana na pierwszy dzień świąt. Jak powiedział ppłk Krzysztof Domański z tej bazy, w wigilię polscy żołnierze będą pracować. -Pracujemy tu bez przerwy, gdyż jesteśmy na ziemi afgańskiej i wykonujemy zadania związane z misją. Afgańczycy nie obchodzą świąt równo z nami, inną mają wiarę- wyjaśnił. Przyznał, że w Wigilię najbardziej będzie mu brakowało podzielenia się opłatkiem z rodziną. -To chyba każdemu z nas. Jesteśmy daleko od domu i tęsknimy- przyznał oficer.

PKW OIR Kuwejt (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) liczy ponad 120 żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi. Na Bliski Wschód wyjechali na początku lipca. Personel naziemny spędzi na misji ok. sześć miesięcy, piloci zmieniają się co trzy miesiące. PKW OIR Kuwejt to pierwsza misja zagraniczna polskich F-16. Trzon V zmiany PKW Afganistan RSM stanowią żołnierze 1 Brygady Pancernej z Warszawy-Wesołej. W Afganistanie służy prawie 200 Polaków, zgodnie z postanowieniem prezydenta odwód w Polsce liczy do 50 żołnierzy i pracowników wojska.

fot.[PAP/Rafał Lesiecki]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook