Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany na Białorusi? Posłanka promuje ustawę w sprawie biało-czerwono-białej flagi

15.05.2018
1270flagabialorusi
Zmiany na Białorusi? Posłanka promuje ustawę w sprawie biało-czerwono-białej flagi

Projekt w sprawie ustawowego zagwarantowania możliwości używania na Białorusi historycznej biało-czerwono-białej flagi zaprezentowała niezależna deputowana Hanna Kanapacka ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

"Uważam, że należy prawnie uregulować status biało-czerwono-białej flagi, która w latach 1991-95 była flagą narodową" - powiedziała PAP we wtorek Hanna Kanapacka, niezależna deputowana.

"Środowiska niezależne apelują o to od dawna, uznałam, że należy włączyć się w te starania" - dodała. W poniedziałek wieczorem odbyła się prezentacja projektu ustawy autorstwa deputowanej.

W rozmowie z PAP Kanapacka przypomniała, że choć biało-czerwono-biała flaga i godło z Pogonią były symbolami państwowymi na początku lat 90. XX w., to po 1995 r. za ich publiczne używanie opozycję i aktywistów zatrzymywano i karano.

Aktywiści oceniają, że w ostatnich latach stosunek państwa do tej symboliki stał się bardziej tolerancyjny, ale pozostaje niejednoznaczny i ich zdaniem sytuacja wymaga uregulowania.

Projekt Kanapackiej zakłada m.in. możliwość używania flagi biało-czerwono-białej podczas świąt i uroczystości państwowych, zobowiązanie do poszanowania tego "pierwszego symbolu państwowego". Jednym z postulatów jest także wpisanie biało-czerwono-białej flagi na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalno-historycznego.

 Autorka projektu chciałaby, by za uniemożliwianie zgodnego z prawem używania flagi wprowadzić kary administracyjne. Władzom lokalnym ustawa pozwoliłaby na zobowiązanie instytucji państwowych do wywieszania flagi "w określone dni lub stale".             

"To na razie bardzo wczesny etap prac i jeszcze długa droga dzieli nas od parlamentu. Teraz projekt wymaga procedur konsultacyjnych i ekspertyz. Zbieramy też podpisy, by pokazać, że społeczeństwo tę ideę popiera" - powiedziała Kanapacka.

 Biało-czerwono-biała flaga po rozpadzie ZSRR i powstaniu niepodległej Białorusi była jednym z symboli państwowych tego kraju. W 1995 r. na mocy referendum zainicjowanego przez Alaksandra Łukaszenkę "niepodległościowa" flaga oraz godło Pogoni zostały zastąpione przez symbole nawiązujące do czasów sowieckich. Odtąd usunięte flaga i godło są kojarzone przede wszystkim ze środowiskami niezależnymi i opozycyjnymi. Pogoń została wpisana na listę państwowego dziedzictwa w 2010 roku.

13 kwietnia na Białorusi obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej i Godła Państwowego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 8. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook