Jedynie prawda jest ciekawa


Zmarł człowiek, który "uratował świat"

20.09.2017

Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

Jak podał w poniedziałek wieczorem portal Gazeta.ru, syn Pietrowa potwierdził mediom informacje o śmierci ojca. Pietrow zmarł w maju, jednak wówczas rodzina nie poinformowała o tym. Wiadomość pojawiła się w ostatnich dniach w mediach zachodnich i stamtąd dotarła do Rosji. Niemiecki znajomy Pietrowa zadzwonił do niego z okazji urodzin i dowiedział się o jego śmierci. Następnie opublikował tę informację w internecie i uwagę na nią zwróciła prasa.

Media rosyjskie podały w ślad za BBC, że Pietrow zmarł w wieku 77 lat po przewlekłym zapaleniu płuc. Ze swej strony periodyk "Rodina" (Ojczyzna) relacjonuje na stronie internetowej, iż Pietrow przeszedł operację jelit, a czterogodzinna narkoza pogorszyła jego stan nerwowy i psychiczny.

Oficer, który uratował świat, zmarł w skromnym mieszkaniu w podmoskiewskim Friazino i został pochowany na cmentarzu miejskim; pogrzeb odbył się bez honorów
wojskowych.

W nocy z 25 na 26 września 1983 roku Pietrow, wówczas podpułkownik armii sowieckiej pełnił dyżur w ściśle tajnej centrali Systemu Ostrzegania przed Atakiem Rakietowym (SPRN) ministerstwa obrony ZSRR. Kwadrans po północy system wczesnego ostrzegania wysłał sygnał alarmowy, że USA rozpoczęły atak rakietami międzykontynentalnymi. Wyłącznie od decyzji Pietrowa, który tego dnia zastąpił na dyżurze kolegę - zależały dalsze działania.

Świat znalazł się na krawędzi wojny jądrowej. Gdyby w ślad za meldunkiem Pietrowa Kreml wydał rozkaz zaatakowania USA, Stany Zjednoczone stanęłyby przed decyzją o ataku odwetowym. Pietrow w porę ocenił, że sygnał jest wynikiem błędu komputerowego. Za tę decyzję nie został nagrodzony przez swych dowódców. Odszedł z armii w 1984 roku.

Okrzyknięto go bohaterem w 1993 roku, gdy jego czyn stał się znany na Zachodzie. W 2004 roku Pietrow wspominał ten moment w wywiadzie dla PAP: "Do domu zjeżdżali się dziennikarze, próbowali mi wmówić, że jestem jakimś wielkim człowiekiem, a ja po prostu wykonywałem swój obowiązek i akurat właśnie wtedy się znalazłem w pracy".

W 2014 roku w Danii powstał o Pietrowie film dokumentalny "Człowiek, który ocalił świat" (The Man Who Saved the World).

PAP

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook