Jedynie prawda jest ciekawa


„Złoty tydzień” w Chinach

01.10.2015

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły w czwartek rano udział w ceremonii wciągania flagi państwowej na maszt na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie z okazji 66. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej – podała agencja Xinhua.

W środę najwyżsi przywódcy kraju, w tym prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang, złożyli kwiaty pod pomnikiem bohaterów ludu na placu Tiananmen. Marmurowy obelisk upamiętnia najważniejsze wydarzenia na drodze Chin do socjalizmu, w okresie nazywanym „stuleciem upokorzeń”, od pierwszej wojny opiumowej (1840-1842) do utworzenia „nowych Chin” czyli ChRL w 1949 roku. Jak podały chińskie media, w ceremonii uczestniczyli weterani, rodziny "męczenników" i reprezentanci wszystkich grup społecznych.

 

Prezydent Xi spotkał się z przedstawicielami mniejszości etnicznych z pięciu regionów autonomicznych Chin. Na spotkaniu powtórzył swoje główne slogany i zaapelował o wspólne budowanie „chińskiego snu”. „Wielokrotnie podkreślałem, że ani jedna grupa etniczna nie powinna być pozostawiona w tyle podczas budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach” - dodał.

 

Z kolei premier Li zapewnił, że mimo pesymistycznych sygnałów i obaw ekspertów chińska gospodarka osiągnie w 2015 roku planowany wzrost na poziomie 7 proc. „Będziemy w stanie wypełnić założenia i cele rozwoju gospodarczego i społecznego na ten rok” - powiedział na bankiecie z okazji 66-lecia w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, wzywając przy tym rząd do dalszych wysiłków na rzecz pogłębiania reform.

 

W uroczystości na placu Tiananmen, zorganizowanej w środę, uczestniczyli wszyscy członkowie potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) za wyjątkiem Yu Zhengshenga. Znajduje się on w Sinciangu, prowincji zamieszkanej przez muzułmańskich Ujgurów, gdzie przewodniczy delegacji rządowej na obchodach 60-lecia utworzenia tego regionu autonomicznego ChRL.

 

Państwowe media skupiają uwagę na zakończonej przed kilkoma dniami pierwszej wizycie prezydenta Xi w Stanach Zjednoczonych, jego przemowie w siedzibie ONZ oraz spotkaniu z Barackiem Obamą. Mimo dość chłodnych stosunków między Pekinem a Waszyngtonem chińska prasa ocenia wizytę bardzo pozytywnie. Według cytowanego przez Xinhuę chińskiego ambasadora w USA wizyta Xi „podniosła relacje USA-Chiny na wyższy poziom”, a obie strony doszły do porozumienia w wielu kluczowych kwestiach.

 

Przez ostatni rok Xi wciąż konsekwentnie umacniał swoją władzę nad krajem i partią, wysyłając jednocześnie światu coraz więcej sygnałów dowodzących chińskiej potęgi. Jednym z nich była gigantyczna parada wojskowa z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią w drugiej wojnie światowej, która przeszła ulicami Pekinu 3 września. Zaprezentowano nowe uzbrojenie chińskiej produkcji, a na trybunie honorowej zasiedli m.in. prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

 

W polityce wewnętrznej Xi kontynuuje ostrą kampanię antykorupcyjną, w której – jak sam zapowiadał – łapane są „muchy i tygrysy”. Kampania cieszy się dużą popularnością w zmęczonym korupcją chińskim społeczeństwie, ale niektórym ekspertom przypomina klasyczne czystki partyjne z czasów Mao Zedonga, służące przywódcy do eliminacji ewentualnych oponentów politycznych.

 

Tymczasem chińska gospodarka zwalnia i eksperci zastanawiają się, czy 7-procentowy wzrost zapowiadany przez premiera Li będzie możliwy do osiągnięcia. Zmniejszenie zapotrzebowania na chińskie produkty eksportowe, ostre spadki na szanghajskiej giełdzie i niespodziewana dewaluacja juana budzą obawy o przyszłość drugiej gospodarki świata. Wielu obserwatorów ma również wątpliwości, czy obecny wzrost faktycznie znajduje się na poziomie sugerowanym przez oficjalne dane - zauważa Reuters.

 

A nawet oficjalne liczby nie są zbyt optymistyczne. Wrzesień był drugim z rzędu miesiącem spadku aktywności sektora produkcyjnego – ogłosiło w czwartek państwowe biuro statystyczne. Wskaźnik PMI dla tego sektora wyniósł 49,8; jest to wprawdzie o 0,1 więcej niż w sierpniu, jednak każdy wynik poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Jednocześnie PMI dla nowych zamówień eksportowych utrzymuje się poniżej 50 już od 12 miesięcy, a we wrześniu wyniosło 47,9. Stabilny wzrost odnotowano natomiast w gałęzi usług, przy PMI dla sektora nieprodukcyjnego na poziomie 53,4.

 

Rocznica ChRL rozpoczyna siedmiodniowy okres wolny od pracy, nazywany „złotym tygodniem”, który wielu Chińczyków wykorzysta na podróże turystyczne. Według chińskich mediów 4 mln z nich wybierze się za granicę, najchętniej do Korei Płd. i Tajlandii, a w Europie – do Francji. Spadek liczby turystów z Chin kontynentalnych prognozowany jest natomiast w Hongkongu w wyniku nagłośnionych przez chińskie media przypadków wrogości Hongkończyków do rodaków z kontynentu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook