Jedynie prawda jest ciekawa


Zięć Trumpa: nie byłem w zmowie z Rosją

24.07.2017

Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa, oświadczył w poniedziałek, że "nie był w zmowie" z Rosją i w czasie kampanii wyborczej w 2016 r. i w okresie zmiany administracji w Białym Domu miał może cztery spotkania z rosyjskimi urzędnikami.


Kushner, który jest jednym z najbardziej zaufanych doradców Trumpa, wydał pisemne oświadczenie przed zaplanowanym na poniedziałek przesłuchaniem w senackiej komisji ds. wywiadu. We wtorek ma z kolei stanąć przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów. Za zamkniętymi drzwiami będzie odpowiadał - jak się oczekuje - na pytania dotyczące podejrzeń, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

- Nie byłem w zmowie ani nie znam nikogo z kampanii (prezydenta Trumpa - PAP), kto byłby w zmowie z jakimkolwiek zagranicznym rządem - oświadczył zięć prezydenta. - Nie miałem nieodpowiednich kontaktów. Nie korzystałem z rosyjskich funduszy, by finansować moją działalność biznesową w prywatnym sektorze - dodał.

Jak pisze agencja Reutera, członkowie obu komisji chcą również pytać Kushnera o spotkanie z czerwca 2016 r. z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która wcześniej miała obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach.

Oprócz Kushnera brali w nim udział najstarszy syn prezydenta Donald Trump jr. i ówczesny szef kampanii prezydenckiej Paul Manafort. Kushner jednak ocenił, że spotkanie to było "stratą czasu". Jak mówił, po ok. 10 minutach rozmowy napisał maila do asystenta, by zadzwonił do niego na komórkę, przez co Kushner miał mieć wymówkę, by wyjść ze spotkania.

W poniedziałkowym oświadczeniu zięć prezydenta podkreślił również, że wypełniony przez niego formularz w celu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa, w którym nie wymienił kontaktów z ówczesnym ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kislakiem, był przez pomyłkę wysłany za wcześnie i w wersji tej nie były ujęte żadne zagraniczne kontakty, nie tylko te z Rosjanami. Certyfikat ten pozwala na dostęp do ściśle tajnych materiałów rządowych.

Według mediów w grudniu 2016 roku, po wygranej Trumpa w wyborach, a przed jego zaprzysiężeniem, Kushner uczestniczył w spotkaniu z Kislakiem w sprawie ustanowienia nieoficjalnego kanału komunikacji w celu omawiania m.in. spraw związanych z wojną w Syrii. Przesłuchania w komisjach mają prawdopodobnie dotyczyć także tych kontaktów oraz spotkań Kushnera z rosyjskimi urzędnikami i biznesmenami z czasów kampanii i przed zaprzysiężeniem Trumpa.

26 lipca przed komisją senacką ds. wymiaru sprawiedliwości w sprawie tzw. afery rosyjskiej mają zeznawać Donald Trump jr i Paul Manafort.

PAP/Chairman of the Joint Chiefs of Staff(Flickr)

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook