Jedynie prawda jest ciekawa


Zbliżenie Niemiec i Rosji coraz bliżej?

01.12.2017
1270izylidlugoiszczesliwie
Zbliżenie Niemiec i Rosji coraz bliżej?

Po latach bagatelizowania zagrożenia ze strony Rosji Zachód rozpoznał wreszcie prawdziwy charakter rosyjskiego reżimu - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Ostrzega jednak, by nie przeceniać wpływów Rosji, a przyczyn problemów szukać raczej u siebie.

"Europejska opinia publiczna potrzebowała dużo czasu, aby prawidłowo rozpoznać prawdziwy charakter rosyjskiego reżimu" - pisze w piątkowym wydaniu Reinhard Veser.

"Ostrzeżenia ze strony mieszkańców Europy Wschodniej przed agresywnością Kremla przez długi czas były zbywane na Zachodzie jako historycznie zrozumiała, lecz politycznie szkodliwa obsesja. Nie chciano dostrzec, że wrażliwość w krajach bałtyckich, w Polsce i na Ukrainie czy w Gruzji jest nie tylko skutkiem nieprzezwyciężonej przeszłości, lecz ma też swoje aktualne uzasadnienie, nasilające się tym bardziej, im dłużej na Kremlu rządzi Władimir Putin i jego ludzie" - czytamy w "FAZ".

Dopiero wojna na Ukrainie i towarzysząca jej propagandowa ofensywa spowodowały gruntowną zmianę podejścia Zachodu do Rosji - zauważa Veser. Od kiedy dostrzeżono, że Moskwa mieszała sią do amerykańskiej kampanii wyborczej, poczucie zagrożenia ze strony Rosji dla zachodnich demokracji stało się powszechne - pisze autor.

Veser zwraca uwagę, że obecnie w przypadku każdego kontrowersyjnego wyniku wyborów szuka się "brudnych rąk Moskwy" pod postacią hakerów, internetowych trolli czy producentów fake newsów.

Veser zaznacza, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, siła skrajnej prawicy we Francji, Brexit czy problemy z utworzeniem rządu w Niemczech nie są następstwem działania obcych sił, lecz wynikają przede wszystkim z wewnętrznych problemów każdego z tych krajów.

Zdaniem "FAZ" Kreml próbuje przyczyniać się do zaostrzenia problemów. Znaczna część kierownictwa rosyjskiego uważa, że jest w stanie wojny z Zachodem, której celem jest osłabienie przeciwnika.

Ludzie Kremla, którzy zdobywali doświadczenia w KGB, podejrzewają, że wszystko, co zagraża ich władzy, jest wynikiem działań obcych służb: od antykomunistycznego ruchu Solidarności w Polsce poprzez rewolucję na Ukrainie po demonstracje w samej Rosji - czytamy w "FAZ".

Veser ostrzega przed przecenianiem rosyjskich wpływów. Jego zdaniem koncentrowanie się na rzeczywistych czy rzekomych działaniach Rosji powoduje, że sprawia ona wrażenie silniejszej i bardziej wpływowej, niż jest w rzeczywistości, co powoduje, że wzrasta jej atrakcyjność w oczach zachodnich populistów.

Komentator uznał za błąd działania władz USA wobec rosyjskiej stacji telewizyjnej RT - zmuszenie jej do zarejestrowania się jako obcy agent. W tej sytuacja rosyjska stacja może "udawać obrońcę wolności słowa", a rząd w Moskwie zyskał argument, że robi to samo, co Amerykanie - zauważa Veser.

Czujność wobec podejmowanych przez Kreml prób osłabienia zaufania do demokracji jest konieczna, tym bardziej, że rosyjskie służby robią postępy - podkreśla Veser.

Metoda polegająca na obarczaniu obcych sił odpowiedzialnością za własne problemy powinna pozostać "przywilejem autorytarnych systemów" - zastrzega komentator.

Demokracja utrzyma się jego zdaniem tylko wtedy, gdy "niezadowolenie w społeczeństwie będzie odbierane jako symptom nieprawidłowości i będzie bodźcem do szukania przyczyn". "To jest najlepsza obrona (przed Rosją)" - konkluduje Veser.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP), fot. Sebastian Zwez (CC 3.0) 


Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 3. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 4. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 5. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook