Jedynie prawda jest ciekawa


Zbadają brunatną przeszłość urzędu kanclerskiego

27.11.2016

Niemiecka minister stanu do spraw kultury Monika Gruetters przeznaczy cztery miliony euro na sfinansowanie projektu badawczego dotyczącego obecności byłych nazistów w urzędzie kanclerskim po 1945 roku - podał w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".

W centrum zainteresowania historyków znajdzie się postać Hansa Globkego, długoletniego szefa urzędu kanclerskiego w czasach, gdy kanclerzem RFN był Konrad Adenauer (1949-1963). 

Globke uważany jest za osobę uwikłaną w narodowy socjalizm, ponieważ jako urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych III Rzeszy był współautorem komentarza do uchwalonych w 1935 roku w ramach dyskryminacji Żydów tzw. ustaw norymberskich. Ustawy te uznały Żydów nie za obywateli Niemiec lecz tylko za "osoby o niemieckiej przynależności państwowej" i zakazywały im zawierania związków małżeńskich z "osobami krwi niemieckiej". 

W czasach Adenauera Globke miał decydujący wpływ na politykę personalną niemieckiego rządu. 

Historycy mają też zbadać relacje pomiędzy urzędem kanclerskim a ministerstwami pod kątem nieformalnych powiązań między osobami o nazistowskiej przeszłości. 

Jak pisze "Der Spiegel", obecnie działa 11 komisji historyków badających brunatną przeszłość ministerstw i innych urzędów centralnych RFN. Część historyków krytykuje te projekty zarzucając zleceniodawcom, że wykorzystują je do celów propagandowych. Ponadto wymogi stawiane uczestnikom tych projektów są niższe niż obowiązujące w badaniach naukowych. Dotacje na te badania to "łatwe pieniądze" - powiedział "Spieglowi" historyk z Bochum Constantin Goschler, który brał udział w badaniach nad przeszłością Urzędu Ochrony Konstytucji.

Historycy zbadali już m. in. przeszłość MSZ, wywiadu zagranicznego BND i ministerstwa sprawiedliwości. Komisja badająca ten ostatni resort doszła do wniosku, że w pierwszych latach po powstaniu RFN ponad połowa osób na kierowniczych stanowiskach w resorcie sprawiedliwości miała nazistowską przeszłość, a ich działalność stanowiła poważną przeszkodę w powojennej demokratyzacji kraju. 


ak/PAP 

[fot. wikimedia commons/JanST/cc-by-sa 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook