Jedynie prawda jest ciekawa


Strażnicy Rewolucji Islamskiej zatrzymali sześć osób za promowanie popularnego tańca

10.08.2017

- Strażnicy Rewolucji Islamskiej zatrzymali czterech mężczyzn i dwie kobiety, którzy nauczali niedozwolonej w Iranie zumby. Postawiono im zarzut promowanie zachodniego stylu życia - podały irańskie media.

Do zatrzymań doszło w mieście Szahrud, około 400 kilometrów na wschód od Teheranu. Strażnicy Rewolucji Islamskiej wtargnęli na lekcje zumby i zatrzymali sześcioro młodych ludzi, którzy prowadzili zajęcia. 

Czterem mężczyznom i dwóm kobietom zarzucono promocję nielegalnych w Iranie ćwiczeń taneczno-fitnessowych, inspirowanych latynoskimi rytmami, a także innych rodzajów ćwiczeń, które w czerwcu zostały uznane przez władze za niezgodne z prawem islamskim i oficjalnie zakazane. 

Zatrzymani mieli także publikować na portalach społecznościowych filmy, w których zachęcali młode Iranki do uprawiania zumby oraz do zdejmowania w miejscach publicznych tradycyjnych islamskich nakryć głowy. Kobiety w Iranie są zobowiązane do noszenia hidżabów w miejscach publicznych.

"Promocja i nauczanie tańca na zajęciach gimnastycznych dla kobiet, prowadzonych pod pretekstem uprawiania sportu, jest poważnym wykroczeniem" - powiedział Hamid Damghani, przedstawiciel Strażników Rewolucji Islamskiej, potwierdzając zatrzymania. 

Tymczasem kierownik szkoły, w której nauczano zumby zapowiedział, że będzie kontynuował prowadzenie zajęć, niezależnie od działań władz. "Uczyliśmy zumby przez 13 lat. Jeśli nam tego zakażą, będziemy kontynuować zajęcia pod inną nazwą" - powiedział w rozmowie z irańską gazetą "Aftab-e-Yazd".

Nie po raz pierwszy władze Iranu mówią stanowcze "nie" publicznym tańcom. W 2014 roku w Teheranie stanęło przed sądem siedmiu młodych Irańczyków, którzy nagrali swoją domową wersję wideoklipu piosenki Pharrella Williamsa "Szczęśliwy", a następnie zamieścili ją w internecie. Sąd skazał ich wtedy na kary od sześciu miesięcy do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Reżyser teledysku otrzymał dodatkowo karę 91 batów, które zostaną wymierzone, jeśli kiedykolwiek trafi do więzienia.

PAP 

Warto poczytać

 1. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 8. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook