Jedynie prawda jest ciekawa


Zatrzymano podejrzanych o werbowanie dla IS

08.11.2016

Pięciu mężczyzn podejrzanych o rekrutowanie młodych muzułmanów do walki w szeregach Państwa Islamskiego zatrzymano w Niemczech - informuje we wtorek w wydaniu internetowym gazeta "Sueddeutsche Zeitung".

Wśród zatrzymanych jest 32-letni Abu Walaa, z pochodzenia Irakijczyk, nazywany "kaznodzieją bez twarzy". "Ten jest najgorszy" - przytacza "Sueddeutsche Zeitung" opinię o nim, wyrażaną w służbach bezpieczeństwa.

Z informacji "Sueddeutsche Zeitung" oraz rozgłośni NDR i WDR wynika, że Abu Walaa (prawdziwe nazwisko Ahmad Abdelazziz) jest władzom znany od kilku lat jako "centralna postać wśród niemieckich islamistów". Prokuratura federalna prowadzi przeciwko niemu śledztwo od jesieni zeszłego roku. Podejrzewa się, że wraz z pomocnikami werbował do dżihadu młodych muzułmanów, głównie w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii, wspierał ich finansowo i pomagał w wyjeździe za granicę.

"Sueddeutsche Zeitung", WDR i NDR informują, że wtorkowe zatrzymania to w znacznej mierze rezultat zeznań 22-letniego Anila O., który przez kilka miesięcy przebywał w Syrii na terenach zajętych przez Państwo Islamskie, ale zerwał z dżihadystami, uciekł do Turcji, a w końcu września wrócił do Niemiec. W Turcji Anil O. udzielił wywiadu tym trzem niemieckim mediom, poważnie obciążając "kaznodzieję bez twarzy" jako "numer 1 Państwa Islamskiego w Niemczech".

 wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 4. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook