Jedynie prawda jest ciekawa


Zapad-2017 uwzględnią aktywność wojsk NATO

02.11.2016

Scenariusz manewrów Zapad-2017 uwzględni zwiększenie aktywności wojsk NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi - zapowiedział w środę w Mińsku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Ćwiczenia odbędą się we wrześniu przyszłego roku.

 -W pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń (Zapad-2017) zostanie uwzględniona sytuacja,związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego- powiedział minister, cytowany przez rosyjską agencję TASS. 

Szojgu wypowiadał się po zakończeniu spotkania wspólnego kolegium ministerstw obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w środę w Mińsku i było poświęcone obronności państwa związkowego, w skład którego wchodzą oba kraje. Szojgu poinformował, że wspólne przyszłoroczne manewry Zapad-2017 odbędą się na kilku poligonach w Rosji i Białorusi.

W trakcie posiedzenia mówił, że "na zachodnich granicach Państwa Związkowego USA i inni członkowie NATO aktywnie zwiększają swój potencjał ofensywny, otwierając nowe bazy i rozwijając infrastrukturę wojskową". -Nie ustają próby narzucenia swojej woli innym państwom za pomocą dyktatu gospodarczego i politycznego, a także siły wojskowej. Prowadzona jest otwarta wojna informacyjna- oświadczył.

Jego zdaniem "Rosja jest zmuszona do podjęcia w odpowiedzi działań o charakterze obronnym, w tym także na zachodnim kierunku strategicznym". Szojgu ocenił, że wspomniane działania Zachodu "naruszają stabilność  strategiczną". -Wysoki poziom dwustronnej współpracy (z Białorusią) i uzgodnione stanowiska w kluczowych kwestiach dotyczących globalnej i regionalnej stabilności pozwalają skutecznie rozstrzygać sprawy związane ze wzmocnieniem potencjału obronnego Państwa Związkowego- oświadczył Szojgu. 

Dodał, że jest to szczególnie ważne teraz, kiedy międzynarodowe mechanizmy antykryzysowe nie są w pełni skuteczne, a ogniska napięć przybliżyły się do granic Rosji i Białorusi. Rosyjski minister mówił o tym, że Rosja obecnie poświęca wiele uwagi wyposażeniu wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, jak również organizacji ćwiczeń w zakresie przygotowania operacyjnego i bojowego. Jak podkreślił, część z tych ćwiczeń jest prowadzona wspólnie z Białorusią.

Szojgu wymienił manewry organizowane w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB): "Współpraca-2016" (Wzaimodziejstwije-2016) i "Niezłomne Braterstwo-2016" (Nieruszymoje bratstwo-2016). Szojgu poinformował również, że w 2016 r. rosyjskie zakłady zakończyły remont kapitalny przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300PS, które wcześniej Rosja bezpłatnie przekazała Białorusi.


fot.[You Tube/AFP]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook