Jedynie prawda jest ciekawa


Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

12.12.2017
kongres12122017
Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

Kongresman Franks cieszył się opinią jednego z najbardziej konserwatywnych polityków w Partii Republikańskiej. Powodzenie w polityce nie szło jednak w parzez z życiem prywatnym. Jego żona trzykrotnie poroniła, a kolejne matki, które zgodziły się na oddanie do adopcji swoich dzieci, w ostatni chwili rezygnowały. W końcu rodzina Franksów postanowiła skorzystać z usług surogatki – kobiety, która za pieniądze dała się sztucznie zapłodnić i donosić ciążę. W ten sposób dorobili się bliźniaków, jednak wkrótce doszli do wniosku, że chcą mieć kolejne dziecko. Kolejna surogatka niestety również poroniła. Franks nie ustawał jednak w poszukiwaniach kolejnej matki zastępczej i zaczął szukać jej wśród pracowniczek swojego sztabu.

Wpadka

Dowiedział się o tym jednak Paul Ryan, spiker Izby, który powiedział Franksowi, że ten powinien zrezygnować dla dobra partii. Równocześnie doniósł o całej sprawie Komisji Etyki, a ta w piątek rozpoczęła śledztwo. Franks jednak nie pozwolił im go skończyć – sam ogłosił, że rezygnuje i ujawnił kulisy całej sprawy. Według niego nie zrobił nic złego, nie próbował żadnej z pracownic przekonywać na siłę albo zastraszać, ale ma świadomość, że jego bliska znajomość tematu sprawiła, że stał się nieczuły na pewne kwestie i jego postępowanie w tak delikatnej i osobistej sprawie mogło zostać źle odebrane. Co więcej, przyznaje, że w obecnym klimacie politycznym nie ma szans na wybronienie się przed Komisją, więc wybiera honorowe rozwiązanie.

Jest to już kolejna rezygnacja członka Kongresu w ostatnich dniach. W czwartek swoją rezygnację ogłosił senator Al Franken. Ten były komik był uznawany za wschodzącą gwiazdę Partii Demokratycznej, jednak jego kariera skończyła się, gdy pewna dziennikarka oskarżyła go o molestowanie w trakcie wspólnej trasy dla amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Wkrótce dołączyły do niej kolejne kobiety i chociaż Franken próbował zbagatelizować całą sprawę, to wewnątrzpartyjna presja zmusiła go do złożenia rezygnacji. A 5 grudnia legendarny kongresmen John Conyers, najdłużej zajmujący swoje stanowisko członek Izby Reprezentantów, zrezygnował po tym jak do mediów wyciekły informacje, że w zeszłym roku zapłacił swojej pracownicy za milczenie w sprawie molestowania.

Ilu jeszcze?

Na tym zapewne się nie skończy. Coraz głośniej robi się o Blake'u Farentholdzie, który w Izbie reprezentuje Teksas. Farenthold miał nie tylko zapłacić ofierze molestowania kilkadziesiąt tysięcy dolarów za wycofanie pozwu sądowego, ale miał użyć do tego partyjnych pieniędzy. W jego sprawie dopiero prowadzone jest śledztwo, jednak coraz więcej republikańskich polityków wzywa go do rezygnacji.

Wybory do Izby Reprezentantów i 1/3 Senatu odbędą się na początku listopada przyszłego roku. Obecna fala rezygnacji może jednak oznaczać, że do tego czasu równowaga sił może ulec istotnej zmianie. Tym bardziej, że obie partie nie będą szczędzić sił i środków aby wstawić swoich ludzi na zwolnione miejsca.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook