Jedynie prawda jest ciekawa


Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

11.12.2017

Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji.

Terroryści zaatakowali 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cabrils przy użyciu samochodów oraz noży. Pierwotnie planowali serię wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. w bazylice Sagrada Familia.

Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów w Alcanar, w którego efekcie śmierć poniósł 45-letni lider grupy imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy. Przy ich zwłokach znaleziono m.in. bilety lotnicze.

Jak ustalił dziennik "La Razon", dotychczas śledczym nie udało się skompletować szczątków imama ani drugiej ofiary wybuchu w Alcanar. W poniedziałkowym wydaniu gazeta przypomniała, że trzeci terrorysta przebywających w domu podczas eksplozji przeżył, gdyż znajdował się za ścianą.

Ze śledztwa prowadzonego przez hiszpańską policję, do którego dotarł madrycki dziennik, wynika, że dwunastoosobowa grupa imama As-Satty'ego miała intensywne kontakty z osobami mieszkającymi poza granicami Hiszpanii.

Inspektorzy ustalili, że As-Satty jeździł z Hiszpanii nie tylko do rodzinnego Maroka oraz Belgii, gdzie próbował m.in. znaleźć zatrudnienie w jednym z meczetów. W ciągu ostatnich miesięcy życia przebywał często również we Francji, podobnie jak kilku innych członków grupy.

- W gruzach domu w Alcanar znaleziono też inne dowody wyjazdów terrorystów do Francji, m.in. rachunek za hotel, bilet za przejazd autostradą, a także rzekomo turystyczne zdjęcia zrobione przed wieżą Eiffla, które miały zakamuflować prawdziwy motyw podróży - napisał "La Razon".

Ze śledztwa wynika, że wraz z setkami butli gazowych, które miały być użyte do zamachów w Katalonii, w gruzach zrujnowanego po wybuchu domu w Alcanar znaleziono materiały służące do produkcji ładunków wybuchowych na bazie nadtlenku acetonu. Materiały, wśród których są detonatory, pochodziły z Francji.

Śledczy twierdzą, że wyjazdy dżihadystów do Francji nie służyły opracowywaniu planu sierpniowych ataków w Katalonii, gdyż te As-Satty "otrzymał osobiście od kogoś z zewnątrz". W jednym z pozostawionych zapisków imam sam siebie określał jako "żołnierza Państwa Islamskiego".

- Pierwotny plan zamachów, opracowany w Syrii, przewidywał (...) serię wybuchów w różnych częściach Katalonii, które miały doprowadzić do śmierci kilkuset osób - napisał "La Razon".

Gazeta ujawniła, że terroryści chcieli zastosować butle gazowe do ataków na duże obiekty użyteczności publicznej, a wypełnione ładunkami wybuchowymi plecaki do eksplozji w miejscach, gdzie w ciągu dnia przebywa dużo osób.

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 8. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook