Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w Iraku. Są ofiary śmiertelne

10.06.2018
irak-zamach
Zamach bombowy w Iraku. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w wybuchu bomby na targu w mieście Chalis w prowincji Dijala na wschodzie Iraku - podały irackie siły bezpieczeństwa. Wg ONZ od początku roku o prawie 80 proc. spadła liczba cywilnych ofiar przemocy w Iraku.

Bomba eksplodowała w sobotę po południu, tuż przed zachodem słońca, kiedy muzułmanie przestają pościć w czasie trwania świętego dla nich miesiąca ramadanu - wskazuje agencja Reutera.

Do tej pory nie wiadomo, kto był celem ataku, ani kto był za niego odpowiedzialny. Miasto Chalis znajduje się ok. 80 km na północny wschód od stolicy Iraku, Bagdadu. 

Irackie władze ogłosiły w grudniu zwycięstwo nad dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), które w 2014 roku na części opanowanego terytorium Iraku i Syrii ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie. Ale funkcjonariusze służb bezpieczeństwa informują, że ta sunnicka ekstremistyczna organizacja zbrojna prawdopodobnie będzie kontynuować rebelię w Iraku po tym, jak upadł jej kalifat, a bojownicy zostali wyparci ze wszystkich terytoriów, które do tej pory kontrolowali. 

Na początku mijającego tygodnia przedstawiciel lokalnych władz powiedział, że bojownicy IS znów zaczęli działać na obszarach między prowincją Dijala a sąsiednią prowincją Salah ad-Din. 

Tymczasem ONZ poinformowała w sobotę, że od początku roku zdecydowanie spadła liczba cywilnych ofiar przemocy politycznej w Iraku, w dużej mierze ze względu na klęskę dżihadystów z IS. 

Liczba ofiar śmiertelnych spadła z 2 014 w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku do jedynie 477 w tym samym okresie w 2018 roku - poinformowała Misja Wsparcia NZ dla Iraku (UNAMI). Jest to spadek aż o 76,3 proc. Liczba rannych zmniejszyła się z 2 977 do 939 w tym samym czasie, co stanowi spadek
o 68,4 proc.

Tendencję tę potwierdza również londyńska organizacja pozarządowa Iraq Body Count. Według niej liczba cywilnych ofiar przemocy politycznej i religijnej w Iraku spadła z 7 708 w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku do 1 818 w tym samym okresie w 2018 roku, co stanowi spadek o 76,4 proc.

Ponadto po raz pierwszy od inwazji USA i obalenia byłego dyktatora Saddama Husajna w 2003 roku majowe wybory parlamentarne w Iraku odbyły się bez większych incydentów. W tym roku także ramadan przebiegał bez większych aktów przemocy, podczas gdy w poprzednich latach regularnie dochodziło w tym okresie do śmiercionośnych ataków - zwraca uwagę agencja AFP. 

(PAP)
fot. Wikipedia Commons

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook