Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

23.10.2016

Msza w Watykanie zakończyła w niedzielę czterodniową Narodową Pielgrzymkę Polaków. W kazaniu kardynał Zenon Grocholewski, który przewodniczył mszy, mówił, że podczas wizyty w Polsce papież Franciszek "umocnił Kościół w wierze i tożsamości i dodał otuchy".

Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

Mszę w bazylice św.Piotra rozpoczęło odśpiewanie "Bogurodzicy". W kazaniu kardynał Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, powiedział: "Wydarzenia, za które dziękujemy Bogu, ukazały wobec ojca świętego, wobec świata, wobec ludzi dobrej woli żywotność Kościoła w Polsce".

Przypomniał, że papież Franciszek "wielokrotnie dziękował Kościołowi w Polsce za dane świadectwo i wyrażał uznanie dla jego aktywności".

Polski purpurat ocenił, że najlepszym wyrazem wdzięczności będzie realizacja orędzia płynącego z uroczystości, jakie miały miejsce w tym roku w Polsce. W czasie wizyty w Polsce, mówił kardynał Grocholewski, papież "uwierzytelnił podstawowe kierunki duszpasterstwa" w naszym kraju.

Podsumowując papieskie przemówienia i nauczanie w czasie pobytu w lipcu kardynał przypomniał, że Franciszek "wskazał na bałwochwalstwo pieniędzy jako ogromne źródło niesprawiedliwości, wojen, zła i korupcji" i "sprecyzował rzecz bardzo aktualną w naszej rzeczywistości, mianowicie swoje stanowisko wobec problemu uchodźców".

Papież - dodał kardynał Grocholewski - "przestrzegł przed prawdziwą kolonizacją ideologiczną, która panuje na wszystkich kontynentach, i oczywiście wdziera się także do Polski, a której jednym z przejawów jest teoria gender".

"Niebezpieczeństwa tej kolonizacji nie wolno nam nie dostrzegać, by się jej skutecznie przeciwstawić" - stwierdził były prefekt watykańskiej kongregacji.

Przypomniał, że podczas czuwania modlitewnego na Campus Misericordae w Brzegach Franciszek "żywiołowo wezwał młodzież, by nie myliła szczęścia z wygodnictwem, z zanurzeniem w świat gier wideo i spędzaniu wielu godzin nad komputerem, nie martwiąc o nic".

Kardynał Zenon Grocholewski zwrócił też uwagę na to, że papież "pochwalił pojednawcze inicjatywy Kościoła w Polsce", w tym pojednanie z Niemcami w 1965 roku i z Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego w 2012 r.

Podkreślił, że w przemówieniu do władz Franciszek zachęcał do prowadzenia "polityki społecznej na rzecz rodziny" i do "przyjmowania i ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci".

Nauczanie papieża ze Światowych Dni Młodzieży "nie jest oczywiście czymś zupełnie nowym dla Kościoła w Polsce, niemniej jest jakimś nowym umocnieniem, zwróceniem uwagi, zachętą, nową prowokacją" - oświadczył kardynał Grocholewski. Jego zdaniem był to "dar Bożego miłosierdzia".

"To obecne dziękczynienie nie jest wyrażeniem wdzięczności za coś, co się skończyło, co się dokonało, ale za to, co się rozpoczęło, co ma się rozwijać, owocować, coraz bardziej owocować" - podsumował polski kardynał.

W czasie narodowej pielgrzymki jej uczestnicy wzięli udział w mszach w czterech papieskich bazylikach w Rzymie i spotkali się z papieżem Franciszkiem na audiencji generalnej.

wkt/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 8. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook