Jedynie prawda jest ciekawa


Zadowolona Merkel

27.03.2017

Kanclerz Merkel nie kryje zadowolenia z dobrego wyniku swojej partii w wyborach w kraju związkowym Saara.

W związku z dobrym wynikiem niemieckiej CDU w niedzielnych wyborach w kraju związkowym Saara, szefowa tej partii, kanclerz Angela Merkel demonstrowała w poniedziałek optymizm w kwestii jesiennych wyborów do Bundestagu.

"Zobaczyliśmy, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jest jeszcze wiele do zrobienia, ale wczorajszy dzień był piękny, a tym samym dodający otuchy" - powiedziała Merkel w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu Saary, Anegret Kramp-Karrenbauer.

"Wczorajsze głosowanie było wotum zaufania" - oświadczyła szefowa rządu Saary. CDU zdobyła w Saarze 40,7 proc., poprawiając o 5,5 pkt procentowego swój wynik w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2012 roku. SPD uzyskała 29,6 proc. (spadek o 1 pkt proc. wobec 2012 roku), a postkomunistyczna Lewica - 12,9 proc. (spadek o 3,2 pkt proc.). Antyislamska i antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która w Saarze startowała po raz pierwszy, zdobyła 6,2 proc., wchodząc tym samym do jedenastego z 16 parlamentów regionalnych w RFN. Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znaleźli się Zieloni z wynikiem na poziomie 4 proc., a także liberalna FDP, która zanotowała wynik 3,3 proc. Do landtagu nie dostała się także Partia Piratów, która zdobyła zaledwie 0,7 proc. głosów (w 2012 r. - 7,4 proc.).

Wybory do parlamentu regionalnego w Saarze uznaje się za pierwszy ważny probierz nastrojów wyborców na początku roku wyborczego w RFN. W maju odbędą się wybory do regionalnych parlamentów w krajach związkowych Szlezwik-Holsztyn oraz Nadrenia Północna-Westfalia, a 24 września wybierani będą posłowie Bundestagu. W jesiennych wyborach Merkel będzie się ubiegała o czwartą kadencję na czele rządu. Kandydatem socjaldemokratów (SPD) będzie nowy przewodniczący tej partii Martin Schulz. Merkel podkreśliła w poniedziałek, że ważny jest nie tylko dobry bilans dokonań; trzeba także przekonać wyborców, że potrafi się rozwiązywać problemy przyszłości.

Samo doświadczenie jeszcze nie wystarczy do zwycięstwa; potrzebne jest także zaufanie wyborców - wskazała. Agencja dpa zwraca uwagę, że próżne okazały się nadzieje socjaldemokratów na to, że popularność, jaką cieszy się ich nowy przewodniczący, da im zwycięstwo w Saarze. CDU rządzi w tym kraju związkowym od 18 lat. Wynik niedzielnych wyborów oznacza, że SPD będzie w Saarze nadal "młodszym partnerem koalicyjnym". Merkel nie chciała spekulować na temat koalicji rządzącej po wyborach do Bundestagu. Uznała, że spekulowanie w marcu, co będzie możliwe we wrześniu, jest przedwczesne.

Mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook