Jedynie prawda jest ciekawa


Zachodnie media bronią PiS

30.10.2015

Czy Polska stanie się po zwycięstwie PiS nowym „enfant terrible” Europy? Bzdura!. Istnieją dobre powody dla zwycięstwa partii Jarosława Kaczyńskiego. Wyborcze centrum chciało zmian” – pisze prof. Jan Zielonka na łamach niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, próbując bronić PiS przed oskarżeniem, że z Warszawy zrobi Budapeszt.

Według niego europejska prasa zbyt pochopnie wydała osąd po wyborach parlamentarnych w Polsce.

„Uznała, że Polska stanie się taka jak Węgry: ksenofobicznym enfant terrible w samym sercu Europy. To kompletna bzdura. Oba państwa bardzo się od siebie różnią, a wroga wobec cudzoziemców retoryka nie jest specjalnością ani polską ani węgierską. Poza tym PiS bardzo się zmienił odkąd dziesięć lat temu był u władzy” - pisze prof. Zielonka. Jego zdaniem wielu polityków w Europie wypowiadało się ostatnio bardzo krytycznie o imigrantach, nie tylko Węgrzy i Polacy.

„Nie można wybierać sobie określonych państw i dokonywać mylących porównań. Niektóre uwagi szefowej MSW Wielkiej Brytanii Theresy May o imigrantach były równie ostre jak Viktora Orbana, ale czy to oznacza, że Wielka Brytania stanie się drugimi Węgrami? Ewidentnie nie” - argumentuje prof. Zielonka dalej. Jak przekonuje „trudno przewidzieć jaka drogę w Europie wybierze przyszły polski rząd”.

„Bilans poprzednich ośmioletnich rządów jest nam za to dobrze znany. Tłumaczy on zwycięstwo PiS oraz klęskę jego przeciwników zarówno po lewej jak i prawej stronie sceny politycznej. Prawdziwi demokraci nie powinni nazywać decyzji obywateli nieracjonalnym bądź szalonym. Szczególnie źle się czuje, gdy przegrani sugerują, że wyborcy byli źle poinformowani lub zostali sprowadzeni na manowce. Włoscy liberałowie skupieni wokół gazety „La Reppublica” robili to przy każdym zwycięstwie Berlusconiego, a polscy liberałowie skupieni wokół „Gazety Wyborczej” dziś podążają za ich przykładem” - czytamy w „Die Zeit”.

Według niego PO przegrała, bo po latach u władzy straciła wiarygodność. „Platforma próbowała zastraszyć wyborców wmawiając im, że zwycięstwo PiS przy urnach doprowadzi do powstania antyliberalnej Polski. Tymczasem sama prowadziła przez lata antyliberalną politykę. PO przegrała także dlatego, że była zajęta bardziej sobą niż potrzebami wyborców. Nie da się wygrać wyborów powtarzając w kółko jacy źli są przeciwnicy, nie oferując ludziom żadnej wiarygodnej alternatywy” - przekonuje prof. Zielonka i podkreśla, że przyszłość Polski będzie w dużej mierze kształtowała się pod wpływem wydarzeń zewnętrznych.

„Kryzys imigracyjny zwiększy antyliberalne nastroje w całej Unii, szczególnie jeśli Europie nie uda się znaleźć na niego rozwiązania” - dodaje. Andrew A. Michta uderza na łamach „The American Interest” w podobny ton. Według niego zwycięstwo wyborcze PiS zmieni Polskę, ale wizje eurosceptycznego zwrotu „są przedwczesne”.

„Nowa ekipa ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych będzie składała się z mniej znanych na Zachodzie ludzi. I pewnie mniej doświadczonych, w przypadku niektórych z nich. Przez ostatnie 8 lat wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do ekipy PO. Jednak zmiana personelu jeszcze nie oznacza zmiany polityki na gorsze. Obawy wyrażane w europejskich mediach nie są więc niczym uzasadnione” - przekonuje Michta. Jego zdaniem „oskarżenia o nacjonalizm i populizm wobec rządu, który nie został jeszcze utworzony, są przedwczesne i niesprawiedliwe”.

„To nie jest tak, że jedynym wyborem, który Polska ma w polityce zagranicznej to, albo „europejskości" - czyli konsensus polityczny sformułowany w Berlinie, Paryżu czy Brukseli, albo, „nacjonalizm". Ten podział nie ma żadnego sensu w polityce zagranicznej. Nie ma chyba nikogo w USA, który broniłyby na poważnie tezy, że polityka zagraniczna pozbawiona interesu narodowego może istnieć i miałaby jakikolwiek sens” - uważa politolog.

Według niego Polska może się stać pod rządami PiS bardziej asertywna w UE, ale Polakom „daleko do brytyjskich eurosceptyków”.

„Relacje Polski z USA i Niemcami ulegną co najwyżej korekcie ale nie zmienią się zasadniczo. Warszawa będzie też próbowała wzmocnić relacje z Francją […] A problem uchodźców, tak często przytaczany, wykracza daleko poza parametry polskiej polityki zagranicznej. Jest to problem pan-europejski. Polska polityka zagraniczna będzie bardziej konserwatywna i bardziej asertywna, ale interesy Polski, zagrożenia i wyzwania, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć, pozostają zasadniczo te same” - tłumaczy Michta w „The American Interest”.

Ryb, The American Interest, Zeit.de

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]Warto poczytać

 1. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 2. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 3. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 4. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 5. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 6. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 7. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 8. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook