Jedynie prawda jest ciekawa


Zabito szefa milicji Ługańskiej Republiki Ludowej

04.02.2017

"Anaszczenko zginął w eksplozji własnego samochodu, którym jechał z jeszcze jedną osobą" - podano w komunikacie prasowym.

W wyniku zamachu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Ługańsku na wschodzie Ukrainy zginął w sobotę rano naczelnik ich milicji, Ołeh Anaszczenko - podały media rebeliantów, którzy oświadczyli, że zamach przeprowadziły ukraińskie służby specjalne.

Anaszczenko zginął w eksplozji własnego samochodu, którym jechał z jeszcze jedną osobą. "Wysadzono samochód naczelnika milicji ludowej ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) Ołeha Anaszczenki. W pojeździe było dwóch ludzi. Obaj zginęli" - przekazała ługańska milicja.

Śmierć naczelnika potwierdził przywódca samozwańczej ŁRL Ihor Płotnicki, który nazwał go "współczesnym bohaterem epoki odrodzenia Ruskiego (rosyjskiego) Świata".

Tzw. prokuratura separatystów oświadczyła tymczasem, że zamachu na Anaszczenkę dokonały służby specjalne Ukrainy. "W ostatnich dniach w ŁRL aktywizowali działalność ukraińscy dywersanci. Dzisiejszy wybuch był zorganizowany przez jedną z takich grup" - przekazano w komunikacie.

Przedstawiciel milicji w Ługańsku Andrij Maroczko zapewnił, że wykonawcy zamachu poniosą zasłużoną karę. "Kijowskim oprawcom nie uda się złamać ducha bojowego bojowników ludowej milicji. Znajdziemy zleceniodawców i wykonawców tego aktu terrorystycznego i ich ukarzemy" - powiedział.

Zabójstwo Anaszczenki to kolejna zagadkowa śmierć w szeregach wspieranych przez Kreml separatystów w ukraińskim Donbasie. Na początku stycznia w Moskwie zmarł pierwszy przywódca ŁRL, 47-letni Wałerij Bołotow. Jego współpracownicy informowali, że przyczyną śmierci był zawał serca, jednak media pisały, że przed śmiercią ostro krytykował on obecnego lidera ŁRL, Płotnickiego.

W październiku ubiegłego roku w zajętym przez separatystów Doniecku w zamachu zginął rosyjski bojownik Arsen Pawłow, pseudonim Motorola. W wywiadach mówił, że zabił co najmniej 15 ukraińskich żołnierzy. W windzie, którą jechał do swego mieszkania, podłożono ładunek wybuchowy. Ukraińskie władze zapewniały wtedy, że nie miały z tym niczego wspólnego.

W sierpniu w Ługańsku doszło do nieudanej próby zamachu na Płotnickiego. We wrześniu w Gorkach pod Moskwą zastrzelony został Ukrainiec Jewgienij (Jewhen) Żylin, lider prorosyjskiego ruchu Opłot, jeden z organizatorów walk przeciw ukraińskim siłom rządowym w Donbasie. We wrześniu samobójstwo popełnił b. premier ŁRL Hennadij Cypkałow, zatrzymany wcześniej przez władze samozwańczej republiki za próbę przewrotu przeciwko ekipie Płotnickiego.

[foto. youtube]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook