Jedynie prawda jest ciekawa


Za nic mają decyzję polskich władz. Kozłowska powraca do UE na specjalne zaproszenie Niemiec

13.09.2018
kozlowska-i-soros-13092018
Za nic mają decyzję polskich władz. Kozłowska powraca do UE na specjalne zaproszenie Niemiec

Ludmiła Kozłowska, szefowa fundacji Otwarty Dialog, od dwóch dni znajduje się w Berlinie, pomimo obowiązującego ją zakazu wjazdu na tereny Unii Europejskiej. Ukrainka do stolicy Niemiec przyjechała w ramach zaproszenia od niemieckich parlamentarzystów, gdzie będzie rozmawiać o „łamaniu praworządności w Polsce i na Węgrzech”.

Zarówno Ukrainka, jak i niemieccy politycy, podważyli wydany przez polskie władze 14 sierpnia 2018 roku wpis do Systemu Informacyjnego Schengen. Zgodnie z nim szefowa fundacji Otwarty Dialog została deportowana z terytorium Unii Europejskiej z zakazem ponownego wstępu. Decyzja o wpisie do SIS została podjęta na podstawie negatywnej opinii ABW dotyczącej wniosku kobiety o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE, z powodu poważnych wątpliwości dotyczących finansowania kierowanej przez nią fundacji.

Kozłowska uznała decyzję ABW za zemstę polityczną Mariusza Kamińskiego, wobec jej męża Bartosza Kramka – wielokrotnego uczestnika marszów antyrządowych. Po niecałym miesiącu powraca na tereny UE. Ukrainka od kilku dni znajduje się w Berlinie, gdzie będzie uczestniczyć w wysłuchaniu odbywającym się w Bundestagu pt. „Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”. Na wydarzenie została zaproszona przez niemieckiego parlamentarzystę Franka Schwabe. Jak udało się ustalić dziennikarzom portalu onet.pl Kozłowska korzysta ze specjalnej, krótkoterminowej wizy zezwalającej jej na pobyt w Niemczech. Podstawą wydania wizy miał być „ważny interes narodowy Niemiec”.

-Opowiem na nim, jak polskie władze za pomocą dezinformacji, personalnych ataków i całego aparatu państwowego w postaci służb specjalnych, prokuratury, policji i przy pomocy kontroli celno-skarbowych, próbowały wyrzucić mnie z Polski. Obecna władza twierdzi, że szkodzę interesowi Polski. Ja uważam, że bronię interesu Polski i Europy, które nie są zbieżne z interesem PiS – powiedziała Kozłowska, ujawniając tematykę swojej wypowiedzi. Ukrainka dodała, że jest poruszona możliwością ponownego przebywania na terytorium UE „odczuwając przy tym sporą nadzieję”. 

Jak przyznała, wiza jest dla niej kolejnym sygnałem ze strony władz niemieckich, iż w Polska ich zdaniem nadużywa wpisów do systemów SIS. W podobny sposób Niemcy zareagowały na zablokowanie możliwości wjazdu do UE przez Światosława Szeremety w listopadzie 2017 roku. Wówczas sekretarz ukraińskiej komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, pomimo wydanego zakazu, otrzymał wizę od ambasady niemieckiej.

Do sprawy odniosła się również posłanka Krystyna Pawłowicz, która za pośrednictwem Twittera skomentowała decyzję o wydaniu Kozłowskiej wizy. Jak przyznaje polityk PiS, Niemcy potwierdziły tym samym „swój antypolski sojusz z Rosją i zasadność wydalenia z Polski osoby tak ważnej dla Rosji”.

JD/ onet.pl/ za Twitter

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook