Jedynie prawda jest ciekawa


Z całego świata spływają życzenia dla Franciszka

13.03.2017

Życzenia z całego świata napływają w poniedziałek do Watykanu w związku z przypadającą tego dnia czwartą rocznicą wyboru papieża Franciszka. Depesze i listy elektroniczne przysyłają wierni i przedstawiciele Kościoła.

Watykańskie biuro prasowe nie poinformowało o żadnej aktywności czy papieskich audiencjach w dniu rocznicy. 

Franciszek odpoczywa po intensywnej niedzieli, gdy spotkał się nie tylko na tradycyjnej modlitwie Anioł Pański z tysiącami wiernych, ale także złożył trzygodzinną wizytę w parafii na przedmieściach Rzymu. 

Depeszę z życzeniami wystosowała do papieża między innymi Konferencja Episkopatu Włoch. Włoscy biskupi wyrazili w niej "czterokrotne podziękowania". 

"Dziękujemy za umieszczenie miłosierdzia w centrum pontyfikatu" - podkreślili. "Dziękujemy Waszej Świątobliwości za wzór, jaki daje swą prostotą i bliskością, poprzez który przekazuje światu prawdę ewangelicznego orędzia" - dodali. W dalszej części życzeń włoski episkopat napisał: "Dziękujemy za niestrudzone zachęty do tego, by nie ulegać mentalności obojętności i rozpaczy, lecz być żyć w duchu bliskości inspirowanej przez ufność i nadzieję". "Dziękujemy - głosi przesłanie - za niekończącą się prośbę o modlitwę, narzędzie błogosławieństwa i duchowego dobrodziejstwa dla wszystkich". 

W poniedziałkowym wywiadzie dla Radia Watykańskiego sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin zwrócił uwagę na to, że Franciszek kładzie nacisk na to, że reformowany przez niego Kościół musi być "coraz bardziej autentyczny", "zdjąć z siebie skorupę, jaka nagromadziła się w jego historii" i "błyszczeć Ewangelią". 

"Taki jest fundamentalny sens reformy i dlatego papież nalega na reformę serca" - powiedział kardynał Parolin. Wyznał też: "To, co w papieżu Franciszku robi na mnie wrażenie, to fakt, jak poprzez wiarę odczytuje rzeczy, sytuacje". Jak mówił kardynał Parolin, uderzający jest głęboki spokój, z jakim papież podchodzi do najtrudniejszych nawet sytuacji, a także jego odwaga w podążaniu naprzód. 

Tuż przed czwartą rocznicą wyboru media w Ameryce Południowej podały, że na początku przyszłego roku Franciszek odwiedzi po raz pierwszy jako papież swą ojczystą Argentynę, a także Chile i Urugwaj. Watykan nie potwierdził tych doniesień.

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook