Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrosła pomoc Polski dla Syrii

27.12.2016

„Wartość polskiej pomocy humanitarnej na rzecz regionu Bliskiego Wschodu wzrosła niemal czterokrotnie” - czytamy na portalu polskapomoc.gov.pl.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska skrytykowała polski rząd za brak pomocy dla Syrii pogrążonej w wojnie domowej. Tylko, że to nieprawda.

„Ale jak słyszę, że rząd PL pomaga w Syrii to wiem, że to nieprawda i się we mnie burzy” - napisała na Twitterze Janina Ochojska.

Wystarczyłoby, żeby szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej weszła na rządowy portal polskapomoc.gov.pl i zapoznała się z danymi, jak polskie władze wspierają Syrię i Irak. Wartość rządowej pomocy zwiększyła się czterokrotnie.

„Wartość polskiej pomocy humanitarnej na rzecz regionu Bliskiego Wschodu w związku z konfliktem syryjskim i irackim wzrosła niemal czterokrotnie – z 12,8 mln zł w 2015 r. do ok. 46 mln zł w roku bieżącym” - czytamy na portalu polskapomoc.gov.pl.

Rząd, jak czytamy w komunikacie, wobec dramatycznej sytuacji ludności cywilnej w Syrii, podjął działania, by wesprzeć osoby poszkodowane. Oprócz Syrii wspierane są ośrodki dla uchodźców w Libanie i Jordanii.

„Polska reakcja na kryzys humanitarny i migracyjny to także udział w specjalnych funduszach UE, np. Funduszu MADAD czy Instrumencie Tureckim na rzecz Uchodźców oraz udzielanie wsparcia za pośrednictwem wyspecjalizowanych agend humanitarnych posiadających odpowiednie przygotowanie do pracy w obszarach objętych działaniami zbrojnymi” - napisano w komunikacie.

„Łączna kwota kompleksowej pomocy Polski w odpowiedzi na konflikt syryjski oraz kryzys migracyjny poprzez Instrument Turecki w 2016 r. wyniosła ponad 119 mln zł” - dodano.

Słowa Janiny Ochojskiej spotkały się również z krytyką twitterowiczów. „Na wsparcie syryjskich uchodźców w 2016r. (budżet PiS) trafiło > 3x więcej środków niż w 2015r. (budżet PO). A niektóre media nadal swoje” - napisał Wojciech Zubowski.

[fot. PAP/EPA]

TVPInfo/wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. posiedzenie-sadowe-26092018 26.09.2018

  Czysta hipokryzja. Broniła Billa Clintona w sprawie o molestowanie Lewinsky, teraz chce pogrążyć konserwatywnego polityka

  Prawnicy Christiny Blasey Ford, która oskarża kandydata do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha o molestowanie seksualne, wystosowali kolejne żądania pod adresem Komisji Sądowniczej

 2. us-army-26092018 26.09.2018

  To oni będą bronić nas przed Rosją? Ogromne problemy amerykańskiej armii

  Amerykańska armia po raz pierwszy od ponad dekady nie osiągnęła celów rekrutacyjnych. Do realizacji planu zabrakło około 6 i pół tysiąca rekrutów

 3. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 4. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 5. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 6. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 7. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 8. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook