Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrasta aktywność rosyjskich tajnych służb

25.10.2017
espionage25102017
Wzrasta aktywność rosyjskich tajnych służb

- Rosyjskie tajne służby zwiększyły w 2016 roku swą aktywność w Czechach, zdobywając głównie drażliwe informacje ze sfery politycznej - podały czeskie media powołując się na doroczny raport Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS).

Według niego z terytorium Rosji przeprowadzano także rozległe cybernetyczne ataki szpiegowskie. Swe operacje przeciwko czeskim interesom i bezpieczeństwu nasiliły również chińskie agendy wywiadowcze.

Jak wskazuje BIS, rosyjskie tajne służby mają w Czechach od lat sieć kontaktów dobrej jakości, którą nadal rozwijają. Czesi na dużą skalę ujawniają drażliwe informacje z organizacji i firm, w których pracują. Nie chodzi tutaj wprawdzie o informacje tajne, ale ich charakter i zasięg wyrządził państwu większe szkody niż ujawnianie informacji utajnionych - podkreśla raport. Zaznacza przy tym, że najważniejszym źródłem ryzyka są nieświadome kontakty z rosyjskim personelem dyplomatycznym.

Zdaniem BIS, najintensywniejszym atakiem internetowym była kampania grupy APT28/Sofacy przeciwko celom zlokalizowanym w różnych sferach - od dyplomacji i wojskowości poprzez placówki naukowo-badawcze aż po świat akademicki. Hakerzy uzyskali dostęp do pewnej liczby kont e-mailowych osób powiązanych z czeskim środowiskiem wojskowym, a obiektem ataku stała się również czeska wojskowa instytucja badawcza. Wzrastający trend szpiegostwa cybernetycznego odnotował także wywiad wojskowy - wskazuje raport.  

Jak twierdzi BIS, w ubiegłym roku nie dostrzeżono wyraźnej zmiany liczby chińskich szpiegów w Czechach, ale zwiększyła się liczba wywiadowców przyjeżdżających w ramach chińskich delegacji oficjalnych. Wzrosła przede wszystkim liczba, agresywność i intensywność operacji wywiadowczych Chin przeciwko czeskim celom i interesom, do czego wykorzystywano współpracę z Chińczykami mieszkającymi w Czechach.

PAP
 

Warto poczytać

 1. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook