Jedynie prawda jest ciekawa


Wysokie zarobki niemieckich sędziów na boku

02.03.2017

Prezes Federalnego Sądu Administracyjnego Klaus Rennert skrytykował w czwartek na łamach dziennika "Die Welt" wysokie dodatkowe zarobki sędziów, które mogą jego zdaniem narazić na szwank ich niezależność i zabierają zbyt dużo czasu.

”Mam problem z tym, gdy ktoś jako sędzia federalny dostaje za jeden wieczorny wykład 20 tys. euro - kwotę, która przystoi raczej czołowym politykom" - powiedział Rennert w wywiadzie dla "Die Welt".  

Rennert stoi na czele najwyższego niemieckiego sądu administracyjnego od lipca 2014 roku. "Jeśli chodzi o prace dodatkowe, granica przebiega tam, gdzie istnieje zagrożenie, że niezależność sędziowska mogłaby być naruszona" - wyjaśnił sędzia. Samo podejrzenie zagrożenia niezależności wystarczy, by odmówić pozwolenia na wykonanie dodatkowej pracy - zastrzegł.   

Prezes Federalnego Sądu Administracyjnego poinformował, że każdy z 55 podlegających mu sędziów zarabia dodatkowo około 5 tys. euro rocznie. Jeden z sędziów, będący wydawcą komentarzy do ustaw, otrzymał 40 tys. euro.   

Według Rennerta sędziowie sądu administracyjnego dostają zwykle za wykład kilkaset euro, co w porównaniu do innych sędziów nie jest dużą sumą.   

Zarobki kolegów z Federalnego Trybunału Finansowego dochodzą do 30 tys. euro rocznie. Rekordziści pracują w Trybunale Federalnym (niemiecki Sąd Najwyższy), gdzie jeden z sędziów zarobił w zeszłym roku 275 tys. euro. Inny sędzia tego trybunału zarobił w latach 2010 - 2016 prawie 1,8 mln euro.   

Jak wyjaśnia "Die Welt", przytoczone sumy pochodzą z odpowiedzi na interpelację partii Zieloni w Bundestagu.   

Zdaniem Rennerta sędziowie poświęcają zbyt dużo czasu na zajęcia dodatkowe. Przepisy stanowią, że na taką działalność urzędnik nie może przeznaczyć więcej niż 20 proc. normalnego czasu pracy.   

”Należy unikać wszelkich działań, które mogłyby stworzyć wrażenie stronniczości, w tym wykładów dostępnych tylko dla określonych osób lub pracowników jednego przedsiębiorstwa" - przypomina „Die Welt".   

Jak zaznaczył Rennert, sędziowie Federalnego Trybunału Administracyjnego przez trzy lata po przejściu na emeryturę nie mogą występować w charakterze adwokatów przed tym sądem. Nie wszyscy przestrzegają tej zasady. W przeszłości konieczne było udzielenie reprymendy osobom, które o niej zapomniały - czytamy w "Die Welt".   

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zapowiedział w zeszłym tygodniu, że opracuje kodeks etyczny regulujący kwestie związane z zajęciami dodatkowymi sędziów. "Dziwne jest to, że sędziowie najwięcej zarabiający nie widzą w tym żadnego problemu" - konkluduje redakcja "Die Welt”.  

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook