Jedynie prawda jest ciekawa


Wymiana Rosji z IS: Ciało oficera za bojowników

13.12.2016

Rosja wymieniła sześciu bojowników Państwa Islamskiego (IS) na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki; rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.

25-letni Prochorenko zginął w marcu w rejonie Palmiry, gdzie naprowadzał na cele rosyjskie lotnictwo prowadzące naloty w Syrii. Kiedy został okrążony przez islamistów, wezwał dowództwo do skierowania ognia na swoją pozycję. Został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Rosji. Jego ciało zabrali bojownicy IS, jednak w kwietniu powiadomiono, że zostało ono przekazane przedstawicielom Rosji przez powstańców kurdyjskich z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). 

Informując o przebiegu tej operacji, Gazeta.ru powołała się na jednego z jej uczestników ze strony kurdyjskiej. Nie ujawnił on szczegółów, wskazując na zasadę poufności pomiędzy siłami syryjskimi i rosyjskimi. Na pytanie, czy rzeczywiście za ciało Prochorenki wydano sześciu bojowników IS, rozmówca portalu odparł, że islamistom "oddano znacznie więcej". 

Według Gazety.ru do Kurdów zwróciło się Ministerstwo Obrony Rosji z prośbą o pomoc w przekazaniu ciała poległego oficera. "Wyznaczono z naszych sił specjalną grupę w celu rozpoczęcia negocjacji z IS. Ponieważ chodziło o zwrócenie ciała oficera rosyjskiego, islamiści wysuwali bardzo wiele żądań" - powiedział rozmówca portalu. Wyjaśnił, że negocjacje trwały miesiąc, od 21 marca do 21 kwietnia. 

Po wymianie siły YPG otrzymały oficjalny list z podziękowaniami od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Jak zaznaczyła Gazeta.ru, nikt z jej rozmówców nie wspomniał o jakiejkolwiek gratyfikacji finansowej ze strony Rosji. Przedstawiciel YPG nazwał wymianę operacją humanitarną i zaznaczył, że nie ma powodów, by ujawniać jej szczegóły. 

Gazeta.ru podała, powołując się na przedstawiciela Kurdów w Rosji, że w Syrii Kurdowie biorą do niewoli bojowników IS, tak więc teoretycznie istnieje możliwość wymiany jeńców. Jednak dżihadyści z IS nie są otwarci na takie kontakty. Wyjątek stanowią szczególnie cenni bojownicy Państwa Islamskiego, np. spokrewnieni z przywódcami organizacji czy też dowódcy polowi. 

Natomiast media arabskie, jak kanał Al-Arabija, informowały w przeszłości o próbach wymiany jeńców i ciał zabitych bojowników IS na ludzi znajdujących się w rękach dżihadystów. Jedna z takich wymian zakończyła się w 2014 roku niepowodzeniem, w ostatniej chwili rozmowy zerwano. 

Rozmówca Gazety.ru z jednej z działających w Syrii grup walczących z reżimem Baszara el-Asada powiedział, że do rozmów z antyasadsowskimi bojownikami z inicjatywy Rosji i Syrii dochodziło regularnie na przestrzeni lat. Według tego źródła w rozmowach nie uczestniczą z reguły przedstawiciele Rosji. Z bojownikami kontaktują się ludzie ze służb specjalnych Asada, a rozmowy dotyczą nie tylko jeńców, ale np. prowadzenia działań zbrojnych na określonym obszarze. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/STRINGER]

Warto poczytać

 1. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 2. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 3. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 4. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 5. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 6. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 7. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 8. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook