Jedynie prawda jest ciekawa


Wydali ponad siedem milionów złotych na nowe hasło dla armii. I zostali przy starym

26.12.2017
war26122017
Wydali ponad siedem milionów złotych na nowe hasło dla armii. I zostali przy starym

Wiele osób uważa, że polityczna poprawność zaszła za daleko i staje się coraz większym ciężarem. Najwyraźniej należy do nich również Gavin Williamson, sekretarz obrony w rządzie Theresy May. Dziennikarze Daily Mail ujawnili, że to jego interwencja powstrzymała brytyjską armię przed zmianą swojego sloganu rekrutacyjnego na bardziej poprawny politycznie.

Siły zbrojne UK od ponad 30 lat używają w swoich materiałach propagandowych hasła „Be the best” (Bądź najlepszy). Jakiś czas temu do brytyjskich dowódców trafił jednak dokument, w którym sugerowano zmianę. Stary slogan miał być, według niego, zbyt elitarny i za mało inkluzywny. Miał również nie trafiać do tych grup społecznych do których powinien trafiać. Nowym sloganem miało zostać hasło „This is belonging” (To jest przynależność), które zostało już użyte w kilku reklamach telewizyjnych. Armia chciała również zrezygnować z używania swojego oficjalnego herbu – dwóch skrzyżowanych mieczy na tle lwa i korony. Zamiast tego w oficjalnych materiałach rekrutacyjnych miała być używana stylizowana brytyjska flaga. 

Poprawny politycznie dowódca

Za tą zmianą stał generał Nick Carter, szef sztabu armii brytyjskiej. Według niego „Be the best” było sloganem, który ktoś zaproponował w 1993 roku i który armia używa z przyzwyczajenia, ale nigdy nie zostały przeprowadzone żadne badania nad jego skutecznością i oddziaływaniem. Dlatego też postanowił zapłacić agencjom marketingowym za stworzenie nowej strategii rekrutacyjnej. Kosztowało to brytyjską armię około półtora miliona funtów (ponad siedem milionów złotych).

I, jak się okazuje, były to pieniądze wyrzucone w błoto. Zmiana sloganu spowodowała bowiem takie oburzenie w brytyjskich kręgach wojskowych, że nawet wysoko postawieni dowódcy nie szczędzili gorzkich słów – z których „marnotrawstwo” i „szaleństwo” powtarzało się najczęściej. W końcu sekretarz Williamson postanowił interweniować i rozkazał porzucić te plany. Jego decyzja wywołała pewne kontrowersje, niektórzy wojskowi uważają ją za przekroczenie uprawnień i zignorowanie drabiny dowodzenia. Ale większość Brytyjczyków przyjęła ją z ulgą.

Armia bez pieniędzy

Pomysł generała Cartera jest absurdalny nie tylko ze względu na kuriozalne uzasadnienie, ale także z powodu kosztów. Półtora miliona funtów dla agencji reklamowych byłoby bowiem tylko początkiem – gdyby wojsko wprowadziło go w życie, to wszystkie istniejące materiały propagandowe, ulotki, plakaty etc. poszłyby na przemiał i trzeba by było drukować nowe. A to kosztowałoby dziesiątki milionów funtów.

Milionów, na wydanie których brytyjska armia nie może sobie teraz pozwolić. Znajduje się bowiem obecnie w stanie głębokiego kryzysu finansowego. Jej liczebność stale maleje – obecnie służy w nie 78 tysięcy osób, podczas gdy w 2010 roku było ich 102 000. Obiecane w sierpniu podwyżki żołdu dla 200 tysięcy żołnierzy nadal nie zostały wprowadzone w życie. Wstrzymano wszelkie zakupy sprzętu i uzbrojenia, a według wielu analityków wkrótce zabraknie pieniędzy nawet na bieżące naprawy. W takiej sytuacji wydanie nawet funta na to, aby zadowolić wrażliwość lewicowców, byłoby marnotrawstwem.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook