Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory w Virginii zakończone remisem. Zdecyduje losowanie

23.12.2017
usa28112017
Wybory w Virginii zakończone remisem. Zdecyduje losowanie

Wiele osób tłumaczy sobie niechodzenie na wybory tym, że jeden głos i tak nic nie zmieni. Mieszkańcy Virginii przekonali się ostatnio, że wcale nie musi tak być. W wyborach do stanowej Izby Delegatów dwójka kandydatów z 94 okręgu otrzymała dokładnie taką samą liczbę głosów. O ostatecznym zwycięzcy zadecyduje więc losowanie.

Wybory do stanowej Izby Delegatów odbyły się w zeszłym miesiącu i zakończyły się wielkim sukcesem Demokratów. Lewica zdobyła aż 15 nowych stołków. W 94 okręgu wygrał Republikanin David Yancey, jednak jego przewaga nad kandydatką Demokratów, Shelly Simonds, wynosiła zaledwie 10 głosów. 

W większości stanów procedura wyborcza przewiduje, że w razie małej różnicy w głosach pomiędzy kandydatami są one z automatu ponownie liczone. Tak stało się i tym razem. Ponowne przeliczenie głosów przyniosło zgoła nieoczekiwany efekt. Okazało się, że Simonds otrzymała 11608 głosów – o jeden więcej od Yanceya. Jednak radość jej zwolenników okazała się przedwczesna – Republikanie zwrócili się do sądu o uznanie jednego z głosów, który został wcześniej uznany za nieważny. Wyborca zakreślił na nim oba nazwiska, a potem skreślił Simonds. Sędziowie zgodzili się, że to ewidentnie głos na Yanceya i że powinien zostać policzony. Co sprawiło, że kandydaci mają dokładnie tyle samo głosów. 

Przepisy stanowe stwierdzają, że w wypadku zaistnienia takiej sytuacji wybór kandydata ma zostać dokonany losowo. Nie określają jednak w żaden sposób właściwej procedury. Początkowo komisja wyborcza mówiła o rzucie monetą, jednak ostatecznie doszła do wniosku, że losowanie będzie przeprowadzone w bardziej skomplikowany sposób. Nazwiska kandydatów zostaną zapisane na kartkach papieru i włożone do czarnych opakowań po kliszach. Następnie opakowania te zostaną wrzucone do dużej miski i wymieszane, a członek komisji wyciągnie jedno  z nich. Osoba, której nazwisko znajduje się w środku, zostanie nowym kongresmenem. Losowanie zaplanowano na 27 grudnia o 11, ale na razie nie podano gdzie się odbędzie. Zainteresowanie mediów – nie tylko amerykańskich – jest bowiem tak duże, że komisja nie może znaleźć odpowiedniej sali, która pomieści wszystkich dziennikarzy.

Sprawa wydaje się błaha i humorystyczna, ale stawki są wysokie. Jeżeli wygra Yancey, który w poprzednich wyborach pokonał Simonds, to Republikanie zachowają większość w obu izbach stanowego parlamentu. Co w praktyce oznacza, że wiele pomysłów lewicy, jak na przykład zwiększenie środków finansowych na cele socjalne, nie zostanie zrealizowana. Jeżeli jednak wygra Simonds, to Izba Delegatów podzieli się idealnie w połowie, a obie strony będą miały po 50 miejsc. Będą musiały się więc dogadać między sobą aby nie sparaliżować procesu legislacyjnego. W obecnym klimacie politycznym może być o to niełatwo.

Losowanie nie musi jednak oznaczać, że ta epopeja wyborcza wreszcie się skończy. Prawnik pani Simonds nie zgadza się bowiem z wyrokiem sądu – i chociaż nie zapowiedział jeszcze odwołania, to nie wyklucza takiej możliwości. Jeżeli sąd wyższej instancji zmieni ten wyrok a prawnicy Yanceya też się odwołają, to sprawę ostatecznie rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Jednak przy obecnym obciążeniu może ona trafić na wokandę dopiero po kilkunastu miesiącach. Kandydat który przegra może również zażądać ponownego liczenia głosów.     

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook