Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory w Rumunii w atmosferze korupcji

05.06.2016

Rumuni wybierają w niedzielę władze samorządowe, w tym burmistrzów i rady miejskie.

Głosowanie odbywa się w cieniu afer korupcyjnych. O przyjmowanie łapówek podejrzanych jest kilkudziesięciu kandydatów i urzędników miejskich.

Od jesieni ub. r urzędem miasta w Bukareszcie kieruje p.o. burmistrza, ponieważ przeciwko dotychczasowemu włodarzowi stolicy Sorinowi Oprescu toczy się sprawa o wzięcie 25 tys. euro łapówki od firm wykonujących zlecenia dla ratusza.

Pięciu spośród sześciu burmistrzów dzielnic stolicy, którzy zostali wybrani w 2012 roku, zostało skazanych albo toczy się przeciwko nim śledztwo w związku z korupcją. Dwóch z nich ponownie w tych wyborach ubiega się o urzędy - podkreśla agencja Associated Press.

Według strony internetowej penali.ro, której działacze walczą z korupcją, około 50 ze 109 burmistrzów głównych rumuńskich miast zostało skazanych lub toczy się przeciwko nim dochodzenie w sprawie korupcji, lub z różnych innych względów nie nadają się oni na te stanowiska.

"Widzimy jeszcze raz, że 26 lat po obaleniu Nicolae Ceausescu wciąż nie mamy takiego poziomu kultury obywatelskiej, który konieczny jest do wywierania presji na kandydatów, żeby już więcej nie startowali w wyborach" - powiedział agencji AFP analityk polityczny Radu Magdin.

Niedzielne wybory są pierwszym testem dla rumuńskich władz po tragicznym pożarze w październiku ub.r. w bukareszteńskiej dyskotece, gdzie zginęły 64 osoby - odnotowuje AFP. Tragedia była w kraju szokiem, wywołała antyrządowe protesty, doprowadzając na początku listopada do dymisji socjaldemokratycznego rządu premiera Victora Ponty. Przeciw Poncie od września ub.r. również toczy się postępowanie sądowe w sprawie o korupcję.

Według Magdin socjaldemokraci mają duże szanse wygrać niedzielne wybory lokalne, co może być "szokiem dla liberałów i prawicy przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć pod koniec tego roku".

Sondaże wskazują, że w Bukareszcie zwycięży Gabriela Firea, kandydatka sojuszu Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Narodowego Związku na rzecz Postępu w Rumunii (UNPR).

Wieloletni burmistrz Braszowa George Scripcaru, który został aresztowany w 2015 r. za nadużycia władzy i przyjmowanie łapówek, ubiega się w tych wyborach o czwartą kadencję. Zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

Wiceszefowa PSD Lia Olguta Vasilescu ubiega się o drugą kadencję na stanowisku burmistrza miasta Krajowa na Wołoszczyźnie. Została oskarżona o łapówkarstwo, wykorzystywanie władzy i wpływów do uzyskiwania pieniędzy oraz innych dóbr, a także o pranie pieniędzy. Kandydatka również zaprzecza wszystkich zarzutom.

Do głosowania uprawnionych jest ok. 18 mln Rumunów w tym liczącym 21,6 mln ludzi kraju. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce). Pierwszych oficjalnych wyników należy spodziewać się w poniedziałek.

 [fot. commons.wikimedia.org/CC]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook