Jedynie prawda jest ciekawa


Wybór Putina na prezydenta od początku był farsą? Znaleziono tajne szyfrogramy

31.08.2018
1270putruinas
Wybór Putina na prezydenta od początku był farsą? Znaleziono tajne szyfrogramy

31 grudnia 1999 roku w swoim noworocznym orędziu Borys Jelcyn ogłosił, że podaje się do dymisji i zapowiedział, że do czasu wyborów jego obowiązki przejmie dotychczasowy premier – Władimir Putin. Dziś okazuje się, że wydarzenie, które na przełomie tysiącleci zelektryzowało Rosjan i połowę świata, było skrupulatnie i starannie zaplanowane.

Putin objął stanowisko premiera w sierpniu 1999 roku. Dla postronnych obserwatorów, nie mających większego pojęcia o wewnętrznych rozgrywkach w rosyjskiej polityce, było to spore zaskoczenie – oto na eksponowanym stanowisku pojawia się człowiek, nie tyle świata polityki, co służb specjalnych. Dotychczasowy szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którego, według byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, ostatnim zadaniem na tym stanowisku było przygotowanie zamachów bombowych w Moskwie, Wołgodońsku, Bujnaksku i Riazaniu (nieudany), które stały się bezpośrednią przyczyną tzw. II wojny czeczeńskiej, stawał się nagle „pierwszym strażakiem”, który musi zmierzyć się z pożarem – wywołanym przez samego siebie.    

Premier Putin, w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku, otrzymał szerokie prerogatywy i stawał się jednym z poważniejszych kandydatów na urząd prezydenta w przyszłych wyborach.

Jak donosi rosyjska telewizja NTW, już we wrześniu 1999 roku, czyli kilka miesięcy przed swoją „abdykacją”, Borys Jelcyn miał napisać do Billa Clintona szyfrogram informujący o tym, że wybrał Władimira Putina na swojego następcę i to z nim amerykański prezydent powinien konsultować najważniejsze decyzje państwowe. „Szyfrowka” została odnaleziona w upublicznionej bibliotece byłego prezydenta USA. Depesza jasno wskazuje na to, że prezydenckie wybory w Rosji od samego początku były fikcją, a decyzje o tym, kto zostanie prezydentem zapadały w kremlowskich kuluarach.

W jednym z artykułów w niezależnej prasie rosyjskiej można było niedawno przeczytać, że Putin zdobył swój urząd, skutecznie lawirując między różnymi zwalczającymi się grupami na styku polityki, biznesu, świata przestępczego i służb specjalnych. Notatka znaleziona w archiwum Clintona tylko to potwierdza.

Przypomnijmy, że Władimir Putin swoje pierwsze wybory prezydenckie wygrał już w pierwszej turze.  


Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook