Jedynie prawda jest ciekawa


Wybór Putina na prezydenta od początku był farsą? Znaleziono tajne szyfrogramy

31.08.2018
1270putruinas
Wybór Putina na prezydenta od początku był farsą? Znaleziono tajne szyfrogramy

31 grudnia 1999 roku w swoim noworocznym orędziu Borys Jelcyn ogłosił, że podaje się do dymisji i zapowiedział, że do czasu wyborów jego obowiązki przejmie dotychczasowy premier – Władimir Putin. Dziś okazuje się, że wydarzenie, które na przełomie tysiącleci zelektryzowało Rosjan i połowę świata, było skrupulatnie i starannie zaplanowane.

Putin objął stanowisko premiera w sierpniu 1999 roku. Dla postronnych obserwatorów, nie mających większego pojęcia o wewnętrznych rozgrywkach w rosyjskiej polityce, było to spore zaskoczenie – oto na eksponowanym stanowisku pojawia się człowiek, nie tyle świata polityki, co służb specjalnych. Dotychczasowy szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którego, według byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, ostatnim zadaniem na tym stanowisku było przygotowanie zamachów bombowych w Moskwie, Wołgodońsku, Bujnaksku i Riazaniu (nieudany), które stały się bezpośrednią przyczyną tzw. II wojny czeczeńskiej, stawał się nagle „pierwszym strażakiem”, który musi zmierzyć się z pożarem – wywołanym przez samego siebie.    

Premier Putin, w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku, otrzymał szerokie prerogatywy i stawał się jednym z poważniejszych kandydatów na urząd prezydenta w przyszłych wyborach.

Jak donosi rosyjska telewizja NTW, już we wrześniu 1999 roku, czyli kilka miesięcy przed swoją „abdykacją”, Borys Jelcyn miał napisać do Billa Clintona szyfrogram informujący o tym, że wybrał Władimira Putina na swojego następcę i to z nim amerykański prezydent powinien konsultować najważniejsze decyzje państwowe. „Szyfrowka” została odnaleziona w upublicznionej bibliotece byłego prezydenta USA. Depesza jasno wskazuje na to, że prezydenckie wybory w Rosji od samego początku były fikcją, a decyzje o tym, kto zostanie prezydentem zapadały w kremlowskich kuluarach.

W jednym z artykułów w niezależnej prasie rosyjskiej można było niedawno przeczytać, że Putin zdobył swój urząd, skutecznie lawirując między różnymi zwalczającymi się grupami na styku polityki, biznesu, świata przestępczego i służb specjalnych. Notatka znaleziona w archiwum Clintona tylko to potwierdza.

Przypomnijmy, że Władimir Putin swoje pierwsze wybory prezydenckie wygrał już w pierwszej turze.  


Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 6. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook