Jedynie prawda jest ciekawa


Wspólne stanowisko V4 na szczycie w Bratysławie

16.09.2016

Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku - to trzy główne punkty wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej, które przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.

Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku - to trzy główne punkty wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej, które przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.

Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich - bez udziału Wielkiej Brytanii - w piątek w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.

Wspólnym głosem na nieformalnym szczycie mówić będzie Grupa Wyszehradzka. W dokumencie Polska, Czechy, Słowacja i Węgry koncentrują się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie, nowym porozumieniu dotyczącym kryzysu migracyjnego opartym o zasadę "elastycznej solidarności" oraz na wspólnym rynku. To w ocenie Grupy Wyszehradzkiej obszary priorytetowe, na których Wspólnota powinna się skupić w dyskusji nad przyszłością UE.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślił, że zgodnie z polskimi oczekiwaniami dokument zaczyna się od spraw instytucjonalnych. 

„Wspólnie zwracamy uwagę na wzmocnienie parlamentów narodowych oraz państw członkowskich w procesie politycznym w UE” - mówił PAP wiceminister. „Polska będzie podtrzymywała napięcie reformatorskie w UE aż do uzyskania poparcia dla głębokich zmian. Dziś rozpoczynamy ten proces” - zaznaczył. 

Koncentrując się na kryzysie migracyjnym V4 potwierdza, w ocenie Szymańskiego, gotowość do wygaszenia jednego z najważniejszych napięć politycznych w UE. „Koncepcja elastycznej solidarności daje szanse na to, by zamanifestować jedność w tej sprawie, okazać solidarność oraz - co może najważniejsze - skutecznie zahamować falę migracyjną na zewnętrznych granicach UE” - mówił PAP Szymański. 

W dokumencie czytamy, że polityka migracyjna UE powinna być oparta na zasadzie "elastycznej solidarności", która dałaby państwom członkowskim swobodę w decydowaniu o formie swojego zaangażowania.

Niezbędna jest także współpraca z krajami trzecimi, w tym z Turcją, a drogą do zwalczenia nielegalnej imigracji jest skuteczna ochrona granic - uważa V4. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry wzywają także do pełnego wdrożenia mapy drogowej powrotu do strefy Schengen.

Grupa Wyszehradzka podkreśla też potrzebę wzmocnienia współpracy w zakresie obrony w obliczu ataków terrorystycznych i przestępczości międzynarodowej. V4 wzywa do zwiększenia wysiłków na rzecz realizacji już podjętych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa w strefie Schengen oraz ochrony granic zewnętrznych.

„Niezbędne jest jak najszybsze nadanie zdolności operacyjnych Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej” - czytamy w stanowisku. Według Grupy Wyszehradzkiej należy też wzmocnić „rzeczywistą współpracę w zakresie obronności" bez powielania działań w ramach NATO. W ocenie Wyszehradu grudniowy szczyt UE powinien przyjąć plan implementacji Globalnej Strategii UE ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

W dokumencie podkreślono także znaczenie wspólnego rynku i jego czterech swobód, w tym swobody przemieszczania się ludzi. „Wspólny rynek przestał być postrzegany jako jedna z głównych wartości europejskiej integracji, tymczasem korzyści z niego czerpią wszystkie kraje członkowskie” - podkreśla Grupa Wyszehradzka. Według niej UE musi podjąć działania mające na celu bardziej skuteczne informowanie obywateli o korzyściach płynących z istnienia wspólnego rynku.

„Wynik referendum w Wielkiej Brytanii, mimo że niepożądany, otwiera możliwość poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej: relacji pomiędzy instytucjami europejskimi, instytucjami a państwami członkowskimi oraz politycznej agendy UE” - czytamy we wspólnym stanowisku. W ocenie V4 taka poprawa jest konieczna, by przywrócić zaufanie do europejskiego projektu i jego instytucji oraz wzmocnić głos państw członkowskich.

V4 w stanowisku mówi o wzmocnieniu demokratycznej legitymacji. W ocenie Grupy Wyszehradzkiej obecne wyzwania dowodzą, że Europa może być silna tylko jeśli głos państw członkowskich i ich obywateli będzie silny w procesie podejmowania decyzji. 

Jak czytamy w dokumencie, niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy instytucjami unijnymi zgodnie z zapisami traktatów. V4 podkreśla rolę Rady Europejskiej jako instytucji nadającej impet i wyznaczającej główne kierunki działania; mówi o konieczności wzmocnienia parlamentów narodowych.

Negocjacje w ramach Wspólnoty - zgadza się V4 - powinny pozostać otwarte na każdy kraj członkowski. Grupa Wyszehradzka przestrzega przed integracją w mniejszych grupach, która w jej ocenie doprowadzić może jedynie do osłabienia Unii.

Nieformalny szczyt w Bratysławie ma stanowić początek refleksji nad stanem Unii Europejskiej. Jej podsumowanie ma nastąpić w marcu przyszłego roku w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. "W czasie tego procesu jesteśmy zdecydowani do podtrzymania jedności 27 państw członkowskich i poszukiwania w ramach UE najlepszych rozwiązań w interesie naszych obywateli" - podkreśliła Grupa Wyszehradzka w swym stanowisku.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook