Jedynie prawda jest ciekawa


Wojna z plagą dezinformacji będzie jeszcze trudniejsza. Nowe narzędzia w rękach oszustów

17.11.2017
dezinformacja17112017
Wojna z plagą dezinformacji będzie jeszcze trudniejsza. Nowe narzędzia w rękach oszustów

- Dezinformacja to nie tylko propaganda ideologiczna bądź polityczna, ale coraz częściej działania skierowane na powodowanie strat wizerunkowych bądź finansowych w firmach bądź organizacjach - wskazują badania firmy Digital Shadows.

Tworzenie fałszywych informacji czy przeprowadzanie kampanii dezinformacyjnej to dziś coraz częściej po prostu rodzaj usługi, którą można nabyć na internetowym czarnym rynku - wskazują badania.

Autorzy raportu zidentyfikowali ponad dziesięć narzędzi internetowych, które pozwalają pobrać oprogramowanie służące do kontroli zautomatyzowanych kont w mediach społecznościowych. Oferta, która umożliwia wypróbowanie wszystkich możliwości jednego z nich, dostępna jest już za cenę 7 dolarów.

Narzędzia, które można pobrać na internetowym czarnym rynku służą także do promocji treści w setkach, a nawet tysiącach kanałów i platform w sieci, w tym na forach, blogach i czatach. Schemat ich działania za każdym razem opiera się na kontroli dużej liczby zautomatyzowanych kont, zaprogramowanych tak, by umieszczały w internecie specjalnie sprofilowane treści na różne tematy wybrane przez ich operatora.

Firma Digital Shadows poinformowała, że częstotliwość pojawiania się w internecie wzmianek na temat tych narzędzi - zwłaszcza pomiędzy grupami podejrzanymi o powiązania ze światem cyberprzestępczości - wzrosła czterokrotnie w latach 2015-2017 rokiem. Zdaniem specjalistów sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Jak piszą w swoim raporcie badacze, "wojna z plagą dezinformacji może być jeszcze trudniejsza ze względu na reklamy oprogramowania, które pozwoli bez problemu obchodzić mechanizmy zabezpieczeń typu captcha, pierwotnie stworzone w celu eliminacji zautomatyzowanych kont i skryptów".

W badaniach przeanalizowano strony ponad 40 wiodących światowych wydawców treści informacyjnych. Wykryto, że wielu z nich jest środkiem dla przeprowadzanych przez cyberprzestępców działań, które służą dezinformowaniu. Poprzez zamianę liter w adresie domeny przekierowują oni odbiorców pod adresy, gdzie publikowane i promowane są fałszywe informacje.

Częstym celem działań dezinformacyjnych są również sprzedawcy internetowi, a także wielkie sklepy, takie jak Amazon. Już za pięć dolarów można nabyć usługi pisania fałszywych recenzji dla produktów, które w ten sposób są promowane bądź dewaluowane w oczach potencjalnych nabywców.

Jak mówi szef strategii w firmie Digital Shadows, Rick Holland, "niskie ceny takich narzędzi i usług sprawiają, że wejście na rynek dezinformacyjny jest bardzo łatwe i rozciąga się znacznie szerzej, niż sięgają dziedziny finansów czy geopolityki". Jednocześnie Holland wskazuje, że "dezinformacja, fałszywe wiadomości czy plotki zawsze były częścią społeczeństwa, ale to, co się zmieniło, to techniki ich rozpowszechniania".

PAP/mfr/ kar/

 

 

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook