Jedynie prawda jest ciekawa


Wojna propagandowa z państwami Zachodu? Rosyjskie trolle wspierają przeciwników szczepionek

24.08.2018
klawiatura24082018
Wojna propagandowa z państwami Zachodu? Rosyjskie trolle wspierają przeciwników szczepionek

Brytyjski dziennik "The Times" opisał w piątek rosyjskie wysiłki na rzecz promowania ruchów antyszczepionkowych i teorii, które sugerują m.in., że szczepienia mogą wywołać autyzm. Jak zaznaczono, Kreml używa w tym celu w szczególności mediów społecznościowych.

Gazeta podkreśliła, że "Rosja nie wydaje się mieć szczerej awersji wobec szczepionek, bo sama twierdzi, że ma skuteczny program szczepień". "Celem jest destabilizacja Zachodu i każdy temat, który dzieli opinię publiczną - od Brexitu do genetycznie modyfikowanych zbiorów - jest do tego odpowiedni" - dodano.

Tekst "Timesa" opiera się na analizach dziennikarzy, a także badaniach uniwersytetów w Maryland i Johns Hopkins University oraz ustaleniach amerykańskiego periodyku naukowego "American Journal of Public Health".

Badacze ustalili m.in., że zarejestrowane w Rosji konta na Twitterze publikują prowokujące, anglojęzyczne wpisy, zawierające zarówno głosy za i przeciwko szczepieniom. "Ma to służyć prowokowaniu kłótni i ich jak najdłuższemu utrzymywaniu" - zaznaczono.

Wśród przykładów jakie znaleziono było m.in. rozpowszechnianie przez prorosyjskie konta filmu kontrowersyjnego i skreślonego z rejestru lekarzy aktywisty Andrew Wakefielda, w którym fałszywie ostrzegano przed rzekomym zagrożeniem, wynikającym ze szczepionek na odrę, świnkę i różyczkę.

Jedno z kont zidentyfikowanych przez gazetę publikowało m.in. fałszywe informacje o tym, że szczepionki doprowadziły do śmierci lub hospitalizacji trzech czwartych dzieci w jednej z meksykańskich miejscowości. Eksperci, z którymi rozmawiała gazeta, ostrzegli, że Rosja używa tej sprawy jako broni w wojnie propagandowej z państwami Zachodu.

Niektóre z wiadomości były wysyłane z kont powiązanych z prokremlowską "farmą trolli" w Petersburgu, grupą fałszywych kont mających służyć dezinformacji, którą amerykański Departament Sprawiedliwości zidentyfikował jako podmiot próbujący wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

Zgodnie z analizą "użycie (przez rosyjskie konta) hashtagów takich jak #antivax ("przeciw szczepieniom") i #learntherisk ("poznaj zagrożenie") pozwoliło Rosjanom uzyskać uwagę osób nastawionych sceptycznie wobec szczepionek na Zachodzie - małej, ale głośnej społeczności, która jest aktywna w sieci".

Jak dodano, rosyjskie wpisy nie tylko dotyczą samych szczepień, ale próbują także poruszać aspekty rasowe i klasowe, sugerując m.in., że jedynie członkowie "elit" otrzymują czyste, nieskażone szczepionki. Takie działanie ma na celu pobudzenie antyestablishmentowych sentymentów wśród opinii publicznej.

"Times" przypomniał, że według ekspertów Rosja "systematycznie" używa fałszywych kont na Twitterze i Facebooku w celu dezinformacji, w tym m.in. po marcowej próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala oraz by powiększyć efekty psychologiczne ataków terrorystycznych, do których doszło w ciągu ostatnich dwóch lat w Wielkiej Brytanii.

Dziennik zastrzegł, że przedstawione w tym tygodniu najnowsze statystyki wykazały rosnącą liczbę zachorowań na odrę, świnkę i różyczkę w Europie. W samym tym roku zidentyfikowano już ponad 41 tys. przypadków - blisko dwa razy więcej niż w całym 2017 roku - a w Wielkiej Brytanii liczba zachorowań wzrosła ponad trzykrotnie do 828.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 2. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 3. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 4. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 5. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 6. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook