Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska prawica: Jesteśmy zapleczem terrorystów?

23.12.2016

Zdaniem włoskiej prawicy fakt, że Tunezyjczyk Anis Amri, podejrzany o dokonanie zamachu i zastrzelony w piątek przez policję pod Mediolanem, schronił się we Włoszech, dowodzi, że kraj może być zapleczem dla terrorystów.

Senator opozycyjnego prawicowego ugrupowania Forza Italia Maurizio Gasparri oświadczył w reakcji na wydarzenia w Sesto San Giovanni w Lombardii: "Nie możemy nie być zaniepokojeni łatwością, z jaką mordercy dostają się do Włoch i wyjeżdżają z kraju". 

"Jesteśmy bazą dla kryminalistów, którzy tutaj ewidentnie czują się chronieni i tolerowani. To niebywałe" - ocenił polityk partii byłego premiera Silvio Berlusconiego. "Czy Włochy są logistyczną platformą terrorystów?" - zapytał. 

Centrolewicowemu rządowi Gasparri zarzucił nieudolność w sprawie migracji i ochrony granic. 

Przywódca niechętnej migrantom Ligi Północnej Matteo Salvini w wywiadzie radiowym powiedział, że należy natychmiast powstrzymać wszelką imigrację do Włoch i zablokować wszystkie pozwolenia na zakładanie ośrodków kultu islamskiego. "To ostatnia szansa, by się obudzić" - powiedział Salvini. 

Jego zdaniem konieczne jest rozpisanie wyborów we Włoszech w 2017 roku. "Pierwszym punktem programu musi być zatrzymanie wszelkiego rodzaju imigracji, z wyłączeniem kobiet i dzieci" - dodał. "Nikt więcej nie może się przedostać do Włoch" - podkreślił lider Ligi. 

W jego ocenie zaniepokojenie budzi fakt, że "terroryści wybierają Włochy jako punkt przyjazdu i wyjazdu". *Zdaniem polityka centroprawicy Raffaele Fitto jest niepokojące, że Włochy są zbyt często "miejscem tranzytu, a niekiedy też działalności logistycznej dla grup terrorystycznych". "Potrzebna jest absolutna czujność" - zaapelował. 

Giorgia Meloni z prawicowego ugrupowania Bracia Włoch przypomniała, że w 2011 roku Anis Amri nielegalnie dostał się do Włoch, przypływając na Lampedusę. 

"Był w więzieniu, został uznany za osobę niebezpieczną, a mimo to mógł swobodnie poruszać się i dopuszczać przestępstw we Włoszech i w Europie" - zauważyła Meloni, nawiązując do tego, że Amri otrzymał dekret o wydaleniu go z Włoch, a następnie ślad po nim zaginął. 

"Rząd zamiast przypisywać sobie zasługi naszych sił porządkowych powinien wytłumaczyć Włochom i Niemcom, dlaczego nielegalni imigranci i kryminaliści nie są odsyłani do swych krajów i dlaczego oraz w jakim celu Amri wrócił do Włoch po zamachu" w Berlinie - dodała. 

Zdaniem deputowanej "nie można zawsze liczyć na intuicję sił porządkowych, które postanowią zatrzymać podejrzanego osobnika w środku nocy".

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook