Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska prasa alarmuje: neofaszyści i neonaziści rosną w siłę

30.11.2017
CasaPoundItaliawiki
Włoska prasa alarmuje: neofaszyści i neonaziści rosną w siłę

We Włoszech działa kilkanaście ruchów i grup neofaszystowskich i neonazistowskich - pisze w czwartek dziennik "La Repubblica". Organizacje te rosną w siłę, zwłaszcza na północy, a w szeregach partii prawicy milczy się na ten temat - odnotowuje.

Analiza zjawiska rozwoju tych ruchów została opublikowana po incydencie w rejonie Como w północnych Włoszech, gdzie grupa 13 neonazistów przerwała spotkanie organizacji wolontariuszy, zajmujących się przyjmowaniem migrantów i uchodźców. Przedstawiciele ruchu odczytali manifest, w którym mowa była o tym, że narody europejskie są "zastępowane nie-narodami", jak nazwano migrantów; wyrażono też sprzeciw wobec polityki "imigracji za wszelką cenę".

"Własny naród się kocha, a nie niszczy", "koniec z inwazją" - głosiła odezwa, której kopie rozdano wszystkim działaczom organizacji pomocowej. Incydent ten został uznany przez gazetę za próbę zastraszenia.

"La Repubblica" pisze, że organizacje o podłożu faszystowskim, odwołujące się niekiedy do symboli nazizmu oraz występujące przeciwko migrantom powiększają się i coraz częściej podejmują akcje podobne do tej, jaka miała miejsce koło Como.

W analizie podkreśla się, że formacje neofaszystowskie i neonazistowskie mają coraz większe aspiracje i cieszą się rosnącym poparciem.

Spośród wszystkich tych ruchów najsilniejszy jest działający od 2009 roku CasaPound Italia, który ma 104 siedziby w całym kraju. Ten dawny ruch społeczny, skupiający zwolenników skrajnej prawicy, przerodził się w partię. - To faszyści trzeciego tysiąclecia - ocenia rzymska "La Repubblica". Zwraca uwagę na powiązania organizacji z francuskim Frontem Narodowym.

Jej największym konkurentem jest Forza Nuova, organizacja założona w 1997 roku przez dwóch ukrywających się terrorystów ze skrajnej prawicy i maszerująca pod hasłami "Włochy dla Włochów". Ruch ten inspiruje się między innymi antysemicką Żelazną Strażą z Rumunii.

Odnotowano też działalność ruchów takich jak Akcja Lojalność, uważana za połączenie antysemityzmu i rasizmu spod znaku Ku-Klux-Klanu.

W regionie Wenecja Euganejska działa zaś Front Skinheadów, który stoi za różnymi aktami przemocy i agresji na tle rasistowskim.

Dziennik zwraca uwagę, że politycy ugrupowań prawicy nie potępiają zajść podobnych do tego pod Como. - Dla nas to folklor - mówi cytowany na łamach były prawicowy burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. Dodał jednocześnie: "Nie należy lekceważyć rezultatów, jakie na peryferiach wywołała źle zarządzana fala migracyjna".

Przytoczono też słowa liderki parlamentarnego prawicowego ugrupowania Bracia Włoch, Giorgii Meloni, która na temat ruchu CasaPound powiedziała: "Różnimy się, ale mamy z nimi spokojne relacje".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook