Jedynie prawda jest ciekawa


Wilno "punktem G" Europy? Kontrowersyjna reklama

09.08.2018
wilno109082018
Wilno "punktem G" Europy? Kontrowersyjna reklama

Poza granicami Litwy rusza kontrowersyjna promocja Wilna, prezentująca je jako "punkt G" Europy. Hasło reklamowe "Nikt nie wie, gdzie jest, ale kiedy go znajdziesz, jest niesamowicie" wywołało w kraju dyskusje z udziałem arcybiskupa Wilna i premiera.

Kontrowersyjna kampania reklamowa Wilna w Berlinie i Londynie rozpocznie się we czwartek.

Plakat reklamowy prezentujący miasto przedstawia kobietę leżącą w pościeli z nadrukowaną mapą Europy i ściskającą ją w miejscu, gdzie znajduje się stolica Litwy. Na plakacie znajduje się hasło w języku angielskim: "Vilnius is the G spot of Europe. Nobody knows where it is, but when you find it, it's amazing".

Odważny obraz i treść reklamy wywołują od kilku miesięcy burzliwą dyskusję w kraju. Jedni uważają, że jest to doskonały chwyt reklamowy, inni oceniają, że jest żenująca, zwłaszcza że zbliża się wrześniowa wizyta papieża Franciszka w Wilnie.

Metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas mówi, że reklama "wzmacnia obraz Wilna jako miasta seksturystyki", krytykuje też to, że "wykorzystuje się tu płciowość kobiety".

Zdaniem premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa, "to dziwny sposób na reklamę", chociaż "normy moralne nie zostały przekroczone". Jak zaznacza, jego "rząd nie zdecydowałby się na taką reklamę".

Z kolei mer Wilna Remigijus Szimaszius chwali pomysł. Zaznacza, że gdy spotyka się z zagranicznymi inwestorami, dziennikarzami, przedstawicielami delegacji, większość z nich mówi, że po raz pierwszy przybywają do stolicy Litwy i ich wrażenia przerastają oczekiwania; są zaskoczeni i zachwyceni Wilnem.

- Ocena jest miła, ale świadczy też o tym, że Wilno jest za mało znane na świecie – mówi Szimaszius.

Dyrektor firmy Go Vilnius odpowiedzialnej za promocję turystyczną miasta Inga Romanovskiene przekonuje, że "Wilno wymaga nietradycyjnych środków reklamowych". Z badań rozpoznawalności Wilna w Londynie i Berlinie, przeprowadzonych przez Go Vilnius, wynika, że tylko około 5 proc. mieszkańców tych miast wie, jakie jest i gdzie leży Wilno.

- W celu prześcignięcia konkurentów powinniśmy powziąć odważne działania, przyciągające uwagę - mówi Romanovskiene i cieszy się, że zaproponowana kampania reklamowa stolicy Litwy już wywołała burzliwą dyskusję w kraju i zainteresowanie zagranicznych mediów.

- "Punkt G" to metafora, która ma wywołać zainteresowanie wileńskimi zabytkami, wydarzeniami kulturalnymi, parkami, gastronomią - tłumaczy szefowa Go Vilnius.

(PAP)

Fot: Twitter

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook