Jedynie prawda jest ciekawa


Wiemy już gdzie terroryści werbują przyszłych zamachowców. Opublikowano wstrząsający raport

14.03.2018
isis20012018
Wiemy już gdzie terroryści werbują przyszłych zamachowców. Opublikowano wstrząsający raport

Z opublikowanego we wtorek badania kryminologów z Hiszpanii wynika, że organizacje dżihadystyczne prowadzą w tym kraju werbunek w największych skupiskach afrykańskich imigrantów. Spada też wiek osób rekrutowanych na zamachowców.

Z szacunków madryckiego think tanku Real Instituto Elcano wynika, że od 2013 r. w Hiszpanii ujęto 222 islamskich terrorystów, a ośmiu zginęło podczas przeprowadzanych zamachów.

W ciągu ostatnich pięciu lat radykałowie islamscy poszukiwali w Hiszpanii kandydatów na terrorystów głównie w ośrodkach miejskich, w których mieszka dużo imigrantów z Afryki - zauważono w dokumencie.

- Najwięcej z nich pochodziło z prowincji Barcelony (24,3 proc.), Ceuty (15 proc.), wspólnoty autonomicznej Madrytu (13,6 proc.), a także z Melilli (9,3 proc.) - napisali w raporcie kryminolodzy.

Eksperci odnotowali, że zdecydowana większość działających na terytorium Hiszpanii terrorystów była imigrantami bądź pochodziła z rodzin napływowych. Z reguły mieli oni obywatelstwo Hiszpanii lub Maroka.

Studium, przy którym współpracowali kryminolodzy z Otwartego Uniwersytetu Katalonii (UOC), wykazało, że sierpniowe zamachy w tym regionie zostały przeprowadzone według nowego modelu rekrutacji zamachowców.

Według autorów badania w przeciwieństwie do okresu sprzed 2013 r. w Hiszpanii rekrutowani są dziś młodzi muzułmanie, mający poniżej 21 lat, a podstawą werbunku nie jest już dobra znajomość islamu, ale problemy kandydata z prawem.

Autorzy raportu wskazali, że bieda i frustracja przestały być głównymi motywami przyłączania się mieszkańców Hiszpanii do organizacji dżihadystycznych.

W efekcie zamachów w Barcelonie i Cabrils, przeprowadzonych 17 i 18 sierpnia, śmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Terroryści, pochodzący głównie z rodzin marokańskich imigrantów, zaatakowali przy użyciu samochodów oraz noży. Pierwotnie chcieli dokonać serii wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. przed bazyliką Sagrada Familia.

Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów w Alcanar, w którego efekcie śmierć poniósł 45-letni przywódca dżihadystów, marokański imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy. Radykalny duchowny był najstarszym członkiem dżihadystycznej komórki liczącej 12 osób. Pozostali zamachowcy mieli od 17 do 24 lat.

7,5-milionowa Katalonia jest zamieszkana przez ponad 515 tys. muzułmanów. Według hiszpańskiej policji znajduje się tam 80 z 90 meczetów, w których głoszony jest radykalny islam.

Liderzy działających w Hiszpanii organizacji muzułmańskich o radykalizację prowadzoną wśród wyznawców islamu oskarżają różnorodne organizacje salafickie dotowane przez Arabię Saudyjską i Katar.

PAP

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook