Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka demonstracja separatystów. „Chcemy niepodległej Republiki Katalonii”

12.09.2018
katalonia12092018
Wielka demonstracja separatystów. „Chcemy niepodległej Republiki Katalonii”

Kilkaset tysięcy zwolenników separacji Katalonii od Hiszpanii wzięło udział we wtorek w wiecu w centrum Barcelony - podali organizatorzy. Według lokalnej policji demonstrantów było około miliona. Podczas manifestacji domagano się m.in. ogłoszenia niepodległości regionu i wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.

Wtorkowa manifestacja odbyła się na Daigonalu, jednej głównych arterii Barcelony. Większość uczestników przyniosła ze sobą flagi Katalonii.

Wiec odbył się jako forma uczczenia Diady, czyli jednego z największych świąt Katalończyków. Upamiętnia ono porażkę z 11 września 1714 r., kiedy opuszczona przez sojuszników Barcelona została po długotrwałym oblężeniu zdobyta przez wojska francuskie. Klęska ta zakończyła wojnę o sukcesję hiszpańską, a władzę przejęła dynastia Burbonów.

Według organizatorów tegorocznej manifestacji, zorganizowanej pod hasłem "Zróbmy Republikę Katalonii", udział we wtorkowym wydarzeniu zadeklarowało ponad 460 tys. osób.

Innym hasłem Diady było słowo "Niepodległość" (Independencia), którego duże litery nieśli uczestnicy wiecu. Hasło to widniało też na głównej scenie, z której przemawiali działacze organizacji separatystycznych, a także przedstawiciele regionalnego rządu.

- Chcemy niepodległej Republiki Katalonii. Nie chcemy już żyć w kraju, w którym więzi się ludzi za ich przekonania polityczne - skandowali ze sceny przedstawiciele ANC (Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego), głównego organizatora wiecu z okazji Diady.

Przemawiający separatyści pytali też tłum, czy chce niepodległej Republiki Katalonii, a tysiące uczestników wiecu skandowało "Tak!".

We wtorek na ulicach Barcelony widoczna była większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, zarówno katalońskiej policji (Mossos d'Esquadra), jak i hiszpańskich oddziałów szybkiego reagowania. Według mediów z powodu licznych manifestacji, które do października odbywać się będą w Katalonii, Madryt skierował do tego regionu 600 dodatkowych funkcjonariuszy.

Choć skierowanie oddziałów szybkiego reagowania przez Madryt nastąpiło w porozumieniu z regionalnym rządem, tzw. Generalitatem, to komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn wzmocnienia aparatu bezpieczeństwa w Katalonii jest powrót do separatystycznej retoryki przez premiera Quima Torrę.

We wtorek Torra ponownie zaapelował do władz w Madrycie o wypuszczenie katalońskich polityków, których osadzono w więzieniu w związku z nieuznawanym przez rząd Hiszpanii referendum niepodległościowym z 1 października 2017 r.

Wśród tymczasowo uwięzionych polityków są szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart, była szefowa regionalnego parlamentu Carme Forcadell, a także sześciu członków byłego rządu Katalonii: Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn i Dolors Bassa.

(PAP)

Fot: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook