Jedynie prawda jest ciekawa


Większość Niemców za reelekcją Merkel

25.11.2016

Niemal dwie trzecie Niemców oceniło pozytywnie decyzję Angeli Merkel o ubieganiu się po raz czwarty o stanowisko kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Na jej decyzji zyskała też jej partia CDU - wynika z sondażu Politbarometer telewizji ZDF.

64 proc. ankietowanych oceniło dobrze decyzję Merkel o reelekcji, 33 proc. było przeciwnego zdania - czytamy na stronie internetowej ZDF.

Poparcie dla partii Merkel CDU oraz bawarskiej CSU wzrosło o dwa punkty procentowe do 36 proc. Obecny koalicjant, a w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu najpoważniejszy rywal, SPD, cieszy się poparciem 21 proc. Socjaldemokraci stracili w porównaniu z poprzednim sondażem jeden punkt procentowy.

Redakcja ZDF opublikowała wyniki sondażu w piątek na swojej stronie internetowej.

Na decyzji Merkel skorzystała też antyislamska i antymigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). Chęć głosowania na to ugrupowanie wyraziło 13 proc. Niemców (+1 pkt proc.).

Szefowa AfD Frauke Petry mówiła po deklaracji Merkel, że z punktu widzenia jej partii jest to optymalna decyzja, gdyż szefowa rządu symbolizuje wszystko to, przeciwko czemu protestuje jej partia. AfD domaga się zamknięcia granic dla imigrantów, ograniczeń dla muzułmanów w kraju, polepszenia relacji z Rosją i odejścia Merkel ze stanowiska.       

Wśród partii opozycyjnych obecnych w tej kadencji w parlamencie Zieloni stracili dwa punkty proc. i mogą liczyć na 11 proc., natomiast Lewica utrzymała swój stan posiadania - 10 proc.

Na pytanie, który polityk SPD powinien być głównym rywalem Merkel w wyborach parlamentarnych, 51 proc. wskazało na urzędującego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Polityk SPD zapowiedział powrót do polityki niemieckiej. Tylko 29 proc. chciałoby, by kandydatem SPD na kanclerza był obecny przewodniczący partii Sigmar Gabriel. Socjaldemokraci zapowiedzieli, że zdecydują o nominacji dopiero pod koniec stycznia.

Z sondażu wynika, że w bezpośrednim pojedynku z Merkel Schulz miałby większe szanse niż Gabriel.

Wybory do Bundestagu odbędą się na jesieni 2017 roku.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook