Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś zainteresowana rozmowami o umowie z UE

14.12.2017
1270olenka
Białoruś zainteresowana rozmowami o umowie z UE

W kontaktach roboczych z Białorusią odbieramy sygnały zainteresowania rozpoczęciem rozmów o czymś na kształt umowy ramowej z UE, podobnej do porozumienia zawartego w tym roku z Armenią - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. polityki wschodniej Bartosz Cichocki.

Cichocki, który przedstawiał na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych informację rządu na temat listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, był pytany o perspektywy zaangażowania Mińska w program Partnerstwa. Wiceszef komisji Robert Tyszkiewicz (PO) zwracał w tym kontekście uwagę m.in. na rozczarowanie, jakim - jego zdaniem - była nieobecność w Brukseli prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Wiceminister zgodził się z Tyszkiewiczem, że "fakt niewykorzystania zaproszenia przez prezydenta Łukaszenkę, jest rozczarowujący". "Uważam, że Białoruś straciła okazję, by (...) przedstawić jakąś wizję swoich stosunków z Unią Europejską" - powiedział wiceszef MSZ.

Zastrzegł zarazem, że - z drugiej strony - "na niższym szczeblu, roboczym" pojawiają się "sygnały ze strony białoruskiej zainteresowania rozpoczęciem rozmów o czymś na kształt umowy ramowej Armenii z UE". Porozumienie to, regulujące relacje pomiędzy Erywaniem a UE, zostało podpisane, po blisko dwuletnich negocjacjach, podczas listopadowego szczytu Partnerstwa w Brukseli.

Armenia miała pierwotnie podpisać z UE umowę stowarzyszeniową, obejmującą porozumienie o wolnym handlu. Na początku września 2013 r. - na trzy miesiące przed zaplanowanym terminem parafowania umowy - niespodziewanie ogłosiła jednak, że zamierza przystąpić do powstającej wówczas z inspiracji Rosji Unii Celnej i zaangażować się w proces tworzenia Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Podpisane w tym roku porozumienie ramowe powstało na bazie tamtego projektu umowy stowarzyszeniowej, uwzględniając przy tym zobowiązania wynikające z przystąpienia Armenii do EUG.

"Ten przykład państwa, które z jednej strony jest członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a z drugiej strony jest państwem, które było zdolne zawrzeć tak zaawansowaną umowę, oddziałuje, kusi - no, może to zbyt kolokwialne powiedzenie - ale ułatwia może pole manewru Białorusi; tak że nie traktowałbym jako przesądzającego negatywnego sygnału nieobecności prezydenta Łukaszenki w Brukseli" - mówił w czwartek Cichocki.

(PAP)

autor: Marceli Sommer

fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 2. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 3. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 4. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 5. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 6. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 7. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 8. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook