Jedynie prawda jest ciekawa


Wicepremier Gliński z wizytą w Indiach

08.01.2017

Wicepremier minister kultury Piotr Gliński od poniedziałku będzie przewodniczył rządowo-biznesowej delegacji w Indiach. Gliński weźmie udział w konferencji "Vibrant Gujarat Global Summit 2017" oraz spotka się z premierem Indii Narendrą Modim.

Konferencje "Vibrant Gujarat" w Ahmadabadzie, które władze Indii organizują od 2003 r., są w tym kraju jednym z instrumentów promocji gospodarczej oraz platformą nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorstwami indyjskimi i z innych krajów. 

W tegorocznej konferencji udział weźmie ponad 10 tys. przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów. Polska wystąpi w charakterze kraju partnerskiego; ponadto partnerami jest jeszcze 11 krajów: Australia, Kanada, Dania, Francja, Japonia, Holandia, Szwecja, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania oraz USA. 

"Indie należą do gospodarczych liderów regionu Azji Południowej i są perspektywicznym rynkiem dla polskiego eksportu i polskich inwestycji. Wielkość rynku oraz duże osiągnięcia w rozwoju branż nowoczesnych technologii stawiają Indie w gronie najpoważniejszych polskich partnerów gospodarczych nie tylko w regionie Azji Południowej, ale także w ujęciu globalnym" - podało Ministerstwo Rozwoju w przesłanym PAP komunikacie. 

Wicepremierowi Glińskiemu towarzyszyć będzie rządowo-biznesowa delegacja z Polski; w jej składzie są wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, a także przedstawiciele ok. 20 polskich firm. Minister Gliński, który we wtorek wygłosi przemówienie podczas oficjalnej inauguracji konferencji "Vibrant Gujarat Global Summit 2017", ma również spotkać się z premierem Indii Narendrą Modim. 

Wcześniej w poniedziałek spotka się z premierem rządu stanu Gudźarat Vijay Rupanim. Przewidziane jest także spotkanie z przedstawicielami indyjskiego biznesu, w tym takich korporacji jak Adani Group, Reliance czy Mahindra & Mahindra. 

"Mamy bardzo dobrą ofertę na rynek indyjski w wielu sektorach, jak maszyny i urządzenia górnicze, przetwórstwo rolno-spożywcze, sektor IT/ICT i nanotechnologie, jednak wymaga ona promocji, wsparcia i zaangażowania również ze strony przedstawicieli administracji gospodarczej kraju" - podkreśla resort rozwoju. 

Jak zaznaczono, w Indiach, które stanowią perspektywiczny rynek dla polskich eksporterów i inwestorów, będzie realizowany specjalny program promocji Polski i polskiej gospodarki. W środę przewodniczenie polskiej delegacji obejmie wiceminister Kościński, który otworzy spotkanie "Forum Biznesu" z udziałem polskich i indyjskich firm. 

Ambasada Polski w Delhi podała na swojej stronie internetowej, że polska delegacja biznesowa będzie składać się z przedstawicieli największych polskich przedsiębiorstw, w tym KGHM, BGK, KUKE oraz innych spółek, m.in. zajmujących się technologiami uzdatniania wody, produkcją samolotów i śmigłowców, produkcją żywności i kosmetyków. 

Obecni mają być również przedstawiciele władz polskich portów i stoczni. Podczas spotkania z przedstawicielami indyjskiego biznesu ma zostać zaprezentowana sektorowa oferta polskich firm biorących udział w delegacji. Dodatkowo wiceminister Kościński ma spotkać się z szefem indyjskiego Ministerstwa Węgla i Energii Odnawialnej Piyushem Goyalem. 

Będzie to już druga wizyta wicepremiera Glińskiego w Indiach; w ubiegłym roku był on na konferencji "Make in India Week" w Mumbaju (Bombaju), która - jak zaznacza polska ambasada - pozytywnie wpłynęła na polsko-indyjskie relacje handlowe.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook