Jedynie prawda jest ciekawa


Wenezuela oskarża skrajną prawicę i zagraniczne rządy o "atak terrorystyczny"

07.08.2017

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył w niedzielę, że armia odparła "atak terrorystyczny" na bazę wojskową w Valencii w północno-zachodniej części kraju. Zginęło dwóch napastników, a kolejnych ośmiu zostało schwytanych.

Według Maduro w ataku wzięło udział dziesięć osób: "oficer dezerter i dziewięciu cywilów". Wcześniej minister obrony Vladimir Padrino określił wydarzenia w odległej o 170 km od Caracas bazie jako "atak terrorystyczny typu paramilitarnego".

- Ta desperacka akcja propagandowa została przygotowana przez grupę cywilnych przestępców przebranych w wojskowe mundury i przez jednego dezertera - powiedział minister.

Według ministra obrony ujęci przez wojsko napastnicy zostali"zwerbowani przez skrajną prawicę wenezuelską w porozumieniu z zagranicznymi rządami". Gen. Jesus Suarez powiedział, że "cała operacja została sfinansowana przez prawicę i jej wspólników finansowanych z kolei przez północnoamerykańskie imperium".

Występujący w mundurze kapitana armii wenezuelskiej Juan Caguaripano, nazwany przez wenezuelskie media rządowe dezerterem, w oświadczeniu, które wygłosił po zajęciu bazy w Valencii, domagał się "natychmiastowego utworzenia rządu tymczasowego i wolnych wyborów powszechnych".

W związku z akcją "umundurowanej opozycji", do której doszło w bazie wojskowej w Valencii, w wenezuelskich kołach opozycyjnych mówi się, że w ostatnich miesiącach wenezuelski kontrwywiad dokonał aresztowań wśród wojskowych. Aresztowania nastąpiły w związku z podejrzeniami o przygotowywanie przewrotu. Według hiszpańskiej agencji EFE wśród aresztowanych są generałowie.

Akcja antyrządowa w bazie w Valencii zwiększyła napięcie polityczne w kraju narastające m.in. za sprawą zdymisjonowania prokurator generalnej Wenezueli. Luisa Ortega, która decyzją podjętą w sobotę przez Sąd Najwyższy i zakomunikowaną w pierwszym dniu obrad Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego złożonego ze zwolenników rządu została pozbawiona urzędu, oświadczyła ponownie w niedzielę: "Nie uznaję tej decyzji, jest bezprawna".

Ortega weszła w kolizję z prezydentem Nicolasem Maduro i jego najbliższym otoczeniem, domagając się zaniechania nadmiernej przemocy wobec uczestników demonstracji antyrządowych i wszczynając dochodzenia w tej sprawie. W czwartek wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem o sfałszowanie wyników wyborów do Konstytuanty.

Dotychczasowa prokurator generalna oświadczyła, że to rząd "uprawia terroryzm", o czym świadczy fakt, że w ciągu 4 miesięcy poniosło śmierć ponad 120 uczestników demonstracji. W dniu ogłoszenia dymisji prokurator generalnej, Konstytuanta powołała "komisję prawdy", której zadaniem miałoby być wyjaśnienie przypadków śmierci niektórych uczestników demonstracji.

Dymisja Luisy Ortegi, według komunikatu Sądu Najwyższego, nastąpiła "w związku z procesem przygotowywanym przeciwko niej z powodu podejrzenia o popełnienie ciężkich przewinień podczas sprawowania urzędu". Jednocześnie Sąd Najwyższy zamroził jej konto bankowe, zakazał pełnienia wszelkich funkcji publicznych i zabronił opuszczania kraju.

Według zagranicznych obserwatorów odwołanie Luisy Ortegi, popularnej wśród wewnętrznej opozycji w Partii Socjalistycznej, tj. wśród krytycznych wobec Nicolasa Maduro zwolenników "rewolucji boliwariańskiej" zainicjowanej przez prezydenta Hugo Chaveza, rodzi napięcie nie tylko w samej partii rządzącej, ale także w jej korpusie oficerskim.

PAP

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook