Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy odpowiedzieli na usuwanie symboli chrześcijańskich z produktów Lidla. Postawili krzyż przed marketem

11.12.2017
Krzyzwegry
Węgrzy odpowiedzieli na usuwanie symboli chrześcijańskich z produktów Lidla. Postawili krzyż przed marketem

Podczas gdy we Francji próbuje się usunąć pomnik Jana Pawła II przez znajdujący się na nim krzyż, na Węgrzech dzieje się odwrotnie - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią wraca do przestrzeni publicznej.

Krzyż w miejscowości Csepel - dzielnicy znajdującej się na południu Budapesztu został zniszczony podczas II Wojny Światowej w trakcie oblężenia węgierskiej stolicy. 3-metrowy biały krzyż odbudowano z inicjatywy Szilárda Németha - byłego burmistrza dzielnicy, a obecnie czwartego wiceprezesa rządzącej w tym kraju partii Fidesz.

- Każdego dnia musimy być świadomi że jesteśmy. Musimy wiedzieć, gdzie mieszkamy; musimy wiedzieć, czego chcemy; musimy wiedzieć, co chcemy robić w przyszłości i że musimy trzymać się naszej przeszłości.Uważam, że trzeba szukać fundamentów Węgier i Europy w chrześcijaństwie - powiedział Németh.

Z kolei ksiądz Péter Kertész zwrócił uwagę na to, że w przeszłości na wielu mniejszych i większych obszarach zamieszkałych w pobliżu znajdowały się krzyże, symbolizujące moc i mądrość Boga. - Krzyż jest wszędzie świętym znakiem. Jeśli przechodzicie obok, pamiętajcie o tym co mówi krzyż i pamiętajcie, o co chodzi w krzyżu - powiedział węgierski ksiądz.

Węgierskie media zwróciły uwagę na to, że nieprzypadkowo krzyż został umiejscowiony przed supermarketem sieci Lidl. Latem głośno było o usuwaniu krzyża z produktów sprzedawanych w tej sieci. Na początku września krzyże zniknęły z opakowań jogurtów przedstawiających klasztor w greckim Santorini. Błyskawicznie zareagowali na to internauci i to nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Austrii i Słowenii. - Szanowałem tą sieć ale będę wszystkim odradzać zakupy w sklepie, który retuszuje rzeczywistość. - pisze jeden z nich. - Etykiety asortymentu Eridanous ulegały licznym zmianom w przeciągu ostatnich lat. - odpowiedziała sieć dodając, że opinie te zostaną wzięte pod uwagę podczas kolejnych projektów. Swoje oświadczenie przedstawił również austriacki Lidl. „Popełniliśmy błąd” - napisała sieć na swoim facebookowym profilu, przepraszając przy tym urażonych klientów.

Kilka tygodni później "usunięto" krzyż z kościoła we włoskim mieście Dolceaqua.Klienci i internauci bardzo szybko zorientowali się w manipulacji, skargę złożył nawet burmistrz włoskiego miasteczka. Do zarzutów odniósł się Lidl, który przyznał, że usuwanie religijnych symboli jest częścią ich strategii wizerunkowej w Europie.

x

kh/mandiner.hu/csepel.hu
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook