Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy naprawdę kochają Polaków. To już kolejny dowód!

10.09.2017

Serię pięciu obrazów z 1939 r. autorstwa węgierskiego malarza Vilmosa Aba-Novaka poświęconą przyjaźni polsko-węgierskiej zamierza nabyć rząd węgierski. Na stronie rządu pojawił się dokument dotyczący oferty kupna.

Monumentalne obrazy - wielkości 2,35 na 2,15 m - przedstawiają polskie i węgierskie postaci historyczne, np. Stefana Batorego, królową Jadwigę, Józefa Bema, a także regenta Węgier Miklosa Horthyego i Józefa Piłsudskiego. Na środkowym obrazie widać w zbliżeniu twarze dwóch żołnierzy trzymających wspólnie miecz, są też herby obu państw.

W płótna wkomponowano napisy po polsku, w tym m.in. "Wspólnie wylana krew bohaterów polskich i węgierskich obowiązuje".

Cykl jest zatytułowany "Przyjaźń polsko-węgierska - seria paneli do foyer węgierskiej wystawy w Warszawie". Zaprezentowano go na ekspozycji otwartej 22 kwietnia 1939 r. w obecności Ignacego Mościckiego i Horthyego, a także samego autora.

Według węgierskiego historyka sztuki Petera Molnosa umieszczenie obrazu Aba-Novaka w centralnym punkcie warszawskiej wystawy w 1939 r. było "mocną demonstracją polsko-węgierskiej historycznej wspólnoty losów". "Węgierska polityka zagraniczna również poprzez ten gest zapewniała o swej sympatii stojącą w cieniu niemieckiego zagrożenia Polskę" - ocenia ekspert.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu Węgry są skłonne zapłacić za cykl płócien do 1,45 mld ft (20,3 mln zł).

Z udostępnionego na stronie rządu dokumentu wynika, że kupno obrazów zaproponowała państwu węgierskiemu budapeszteńska Galeria i Dom Aukcyjny Nagyhazi.

Aba-Novak (1894-1941) był jednym z najbardziej oryginalnych węgierskich artystów XX w. W swych dynamicznych, wyrazistych kolorystycznie obrazach łączył elementy ekspresjonizmu i włoskiego modernizmu. Był też cenionym autorem grafik i fresków.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook