Jedynie prawda jest ciekawa


Węgry czują się oszukane. PE przyjął nieważny wniosek o uruchomieniu art.7?

13.09.2018
Wegry-art-7-13092018
Węgry czują się oszukane. PE przyjął nieważny wniosek o uruchomieniu art.7?

Węgierskie władze uważają, iż decyzja Parlamentu Europejskiego dotycząca zastosowania wobec Węgier art. 7 traktatu o funkcjonowaniu UE, jest nieważna. Rząd Victora Orbana wskazuje na nieprawidłowość przy uznaniu wyników głosowania.

Politycy koalicji rządzącego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej uznaje decyzję, za „pozbawioną mocy prawnej” i zapowiadają w tym celu podjęcie „niezbędnych kroków prawnych”. Ich zdaniem zastosowanie art. 7 TFUE jest nieważne z powodu nie spełnienia przesłanki o większości głosów wymaganej do jego użycia. Przesłanką uruchomienia przytoczonego przepisu jest jego przyjęcie większością kwalifikowaną 2/3 głosów.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 448 europosłów, przeciwnych było 197, a od głosu wstrzymało się 48. Głosów wstrzymujących nie uwzględniono w przeliczeniu wyników. Z takim podejściem nie zgadza się rząd węgierski. Ich zdaniem nie uwzględnienie głosów wstrzymujących się jest „oczywistym naruszeniem Traktatu, zwłaszcza w procedurze , która ma zbadać praworządność w państwie członkowskim”. Zgodnie z tym poglądem większość kwalifikowana w tym przypadku zachodziłaby przy oddaniu 462 ważnych głosów „za”.

Uruchomienie art. 7 TFUE przeciwko Węgrom jest pierwszym takim przypadkiem w historii Unii Europejskiej. Wniosek trafi do Rady Europejskiej, która będzie musiała podjąć stosowne kroki w celu jego wykonania.

JD/ Nczas

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 7. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook