Jedynie prawda jest ciekawa


We Francji oddano hołd ofiarom zamachów z 2015 r.

13.11.2016

Prezydent Francji Francois Hollande w niedzielę złożył hołd ofiarom zeszłorocznych zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których rok temu zginęło 130 osób, a kilkaset zostało rannych. W miejscach ataków prezydent odsłonił pamiątkowe tablice.

Rok temu podzieleni na trzy grupy islamscy terroryści pozbawili życia 130 osób. Celem pierwszej grupy był stadion Stade de France na przedmieściu Saint Denis, gdzie rozgrywany był mecz Francja-Niemcy. Trzej dżihadyści wysadzili się w powietrze o godz. 21.20, zabijając jedną osobę i raniąc kilkadziesiąt kolejnych.

Druga trzyosobowa grupa napastników zastrzeliła z kałasznikowów 39 osób siedzących w kawiarnianych ogródkach w X i XI dzielnicy Paryża. Następnie jeden z terrorystów wysadził się w powietrze, ciężko raniąc dwójkę gości lokalu, ale nie udało mu się zabić nikogo oprócz siebie.

Trzecia grupa podjechała pod halę widowiskową Bataclan, gdzie terroryści zaczęli strzelać już przed budynkiem, po czym weszli do środka i otworzyli ogień do zgromadzonych w środku ludzi. Zginęło 90 osób.

W niedzielę rano Hollande, któremu towarzyszyli m.in. premier Manuel Valls, minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve i mer Paryża Anne Hidalgo, złożył kwiaty w miejscach ataków i odsłonił tam tablice z nazwiskami ofiar. Ceremonia zakończyła się przed halą Bataclan. 

Przed bistrem Carillon i restauracją Petit Cambodge na prezydenta czekały rodziny zamordowanych oraz ranni w zeszłorocznych zamachach, jednak dygnitarze zatrzymali się w sporej od nich odległości. Po złożeniu bukietów róż, odsłonięciu tablicy i minucie ciszy kawalkada odjechała. Dopiero wtedy licznie przybyli mieszkańcy dzielnicy, dotąd odgrodzeni barierkami kilkaset metrów od uroczystości, mogli podejść i złożyć wiązanki. 

Najdłużej trwała ceremonia pod halą Bataclan, gdzie przed odsłonięciem tablicy odczytano nazwiska wszystkich zabitych. Jak podało radio publiczne France Info, prezydent ściskał dłonie najpierw krewnych ofiar i ocalonych z masakry, a następnie ustawionych w długim rzędzie policjantów, żandarmów, strażaków, lekarzy i sanitariuszy oraz przedstawicieli obrony cywilnej.

Frustrację paryżan spowodował kilkugodzinny zakaz przejazdu przez liczne arterie stolicy, podobnie jak wstrzymanie wielu linii autobusowych i zagrodzenie przejść w bardzo dużym promieniu wokół miejsc uroczystości. 

Przed zbliżającymi się wyborami na prezydenta stowarzyszenia ofiar żądały, by "uroczystości zostały całkowicie odpolitycznione". Według mediów członkowie rodzin ofiar odmówili fotografowania się z prezydentem. W sobotę Hollande odwiedził w szpitalu przebywające tam nadal ofiary zamachów, przeprowadził konsultacje ze służbami bezpieczeństwa i spotkał się z przedstawicielami zawodów związanych ze zwalczaniem terroryzmu.

fot.[PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL]

pc/PAP
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook