Jedynie prawda jest ciekawa


Watykan czerpie naukę z choroby i śmierci Alfiego Evansa. Ważne zmiany w Stolicy Apostolskiej

01.06.2018
alfie18042018
Watykan czerpie naukę z choroby i śmierci Alfiego Evansa. Ważne zmiany w Stolicy Apostolskiej

Należący do Watykanu słynny szpital pediatryczny Bambino Gesu wydał dokument, w którym określa prawa przysługujące nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzicom. Jest to reakcja na słynną sprawę Alfie Evansa, w której brytyjski sąd zabronił rodzicom leczenia swojego dziecka we Włoszech, oraz na inne podobne przypadki.

Według wydanego przez watykański szpital dokumentu nieuleczalnie chore dzieci mają prawo do między innymi drugiej opinii innych lekarzy. Mają również prawo do tego, aby być leczone poza granicami własnego państwa. Bambino Gesu podkreśla, że wybór doktora i szpitala jest prawem rodziców i powinien być szanowany przez jego dotychczasowych lekarzy nawet, jeżeli rodzice zadecydują o przeniesieniu własnego dziecka poza granice państwa. Watykańscy lekarze podkreślają również, że obywatele UE mają prawo do opieki medycznej w dowolnym państwie UE i nie wolno tego prawa pozbawiać dzieci.

Bambino Gesu podkreśla również z całą stanowczością, że oprócz leczenia dziecko ma również prawo do opieki paliatywnej. Obowiązkiem lekarzy jest, gdy tylko jest taka możliwość, walka z cierpieniem chorego dziecka oraz opieka psychologiczna i duchowa nad nim i jego rodzicami.
Nowy dokument podkreśla również to, że nieuleczalnie chore dziecko ma prawo do skorzystania z eksperymentalnych terapii, które mogłyby mu pomóc pod warunkiem, że zostały one dopuszczone przez odpowiednie komisje. Lekarze podkreślają, że potencjalne ryzyko – nieuniknione w wypadku tego typu terapii – należy minimalizować i jasno informować o nim rodziców aby mogli podjąć świadomą decyzję.

Bambino Gesu nie ukrywa, że wydanie nowego dokumentu zainspirowały przypadki Alfiego Evansa i Charliego Garda. W obu tych skandalicznych sprawach brytyjscy lekarze nie zgodzili się, aby rodzice mogli przenieść swoje dzieci na leczenie poza granicami UK, a sądy stanęły po stronie szpitali. „To absurdalne, że wyrok sądu może pokonać związek pomiędzy rodzicami i ich dzieckiem” - powiedział arcybiskup Vincenzo Paglia, prezydent Papieskiej Akademii Życia, na seminarium na którym przedstawiono dokument - „Jeżeli oddamy prawo do życia decyzji sędziego, to jesteśmy skończeni. Wszyscy”.

Mariella Enoc, prezydent Bambino Gesu, była nieco mniej radykalna w swojej wypowiedzi. Jej zdaniem problem z przypadkami Alfiego i Charliego polegał na braku komunikacji pomiędzy jej szpitalem a brytyjskimi władzami. Ujawniła również, że Bambino Gesu będzie zajmowało się podobnymi przypadkami z całego świata, co było dla niej trudną decyzją w związku z niedawnym skandalem finansowym jaki wybuchł w jej szpitalu i spowodowanymi nim trudnościami finansowymi. „Nie robimy tego bo jesteśmy dobrzy ani dlatego, że jesteśmy papieskim szpitalem” - powiedziała zgromadzonym - „robimy to, bo wierzymy w życie, wierzymy w Ewangelię”.

Dokument wydany przez papieski szpital nie ma, siłą rzeczy, mocy prawnej. Ale stanowi silny głos w debacie o prawie rodziców do decydowania o opiece medycznej nad własnym dzieckiem, która wybuchła po kolejnym już przypadku, gdy brytyjski sąd odmówił rodzicom tego prawa. Miejmy nadzieję, że zainspiruje jednak europejskich prawodawców do odważnych kroków w obronie życia.

Wiktor Młynarz, za Catholic News Agency, Cruxnow.com


Warto poczytać

 1. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 2. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 3. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 4. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 5. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 7. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook