Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

24.03.2017

Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

Zapisy w projekcie Deklaracji Rzymskiej są "na tyle oględne", że nie przesądzają o kierunku rozwoju UE - powiedział w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski. Jako "ambiwalentne" ocenił te dotyczące "Unii kilku prędkości". Chcielibyśmy to poprawić - podkreślił.

Deklarację Rzymską mają przyjąć przywódcy unijnych państw w sobotę na jubileuszowym szczycie UE w Rzymie, który jestem elementem obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Deklaracja, której tekst jest przedmiotem negocjacji państw członkowskich, ma wyznaczyć kierunek UE na najbliższą dekadę.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że nie przyjmie deklaracji, jeśli nie zostaną w niej zawarte polskie postulaty. Według premier, dla Polski priorytetowe są cztery kwestie: podkreślenie unijnej jedności, zachowanie ścisłej współpracy z NATO, wzmocnienie roli parlamentów narodowych i obrona wspólnego rynku.

Szef MSZ był pytany w TVP, co stanie się w sytuacji, gdy premier Szydło nie podpisze Deklaracji Rzymskiej.

"Jeśli nie złoży (podpisu), to będziemy postrzegani jako kraj, który ma własne interesy i domaga się realizacji tych interesów" - powiedział Waszczykowski. Podkreślił, że jest to deklaracja o charakterze politycznym, "nie ma zobowiązań prawnych". "My staraliśmy się jeszcze kilka miesięcy temu, aby jednak była to deklaracja znacząca, by mówiła o pewnych kierunkach rozwoju" - dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że w Europie w tej chwili trwa duża dyskusja, a poglądy na to, jak ma wyglądać przyszła integracja europejska, są "rozbite".

"Jakiś czas temu zapadła decyzja, komunikowana także przez panią Merkel, która dwa miesiące temu była w Polsce, że być może lepiej w związku z tym przyjąć deklarację, która nie będzie przesądzająca, przyjąć deklarację, która podsumuje 60 lat integracji europejskiej, wytyczy pewne ogólne kierunki tej integracji na przykład w dziedzinie obronności, wspólnego rynku (...)" - powiedział szef MSZ.

Zapytany, czy wobec tego przyjęcie deklaracji będzie "fasadą", a prawdziwe negocjacji dopiero się rozpoczną odpowiedział: "Tak naprawdę prawdziwe negocjacje na ten temat zaczną się, kiedy zacznie się dyskusja o Brexicie, po wyborach francuskich i przede wszystkich po wyborach niemieckich, czyli dopiero na jesieni. Nam chodziło, aby ta deklaracja niemiecka nie była deklaracją prawnie wiążącą, nie była przesądzająca o kierunkach rozwoju integracji europejskiej. I taka będzie".

Na pytanie, czy ewentualny brak podpisu Polski, coś zmieni, odparł: "Staramy się jeszcze. Są pewne zapisy ambiwalentne dotyczące np. Unii kilku prędkości, chcielibyśmy to poprawić. Jeśli się nie uda, te zapisy i tak są na tyle oględne, że nie przesądzają kierunku rozwoju Unii Europejskiej".

Uroczyste podpisanie Deklaracji Rzymskiej ma nastąpić w sobotę w sali Horacjuszy i Kuracjuszy w pałacu na Kapitolu. W tym miejscu 60 lat temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie dające początek europejskiej integracji. Uroczystości na Kapitolu będą kulminacyjnym punktem obchodów, wezmą w nich udział liderzy 27 państw członkowskich, bez udziału Wielkiej Brytanii, która przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty.

Waszczykowski był także pytany dlaczego w czwartek w Londynie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May rozmawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński, a nie premier Szydło lub on.

"Dyplomacja współczesna, to dyplomacja, która gra na wielu fortepianach, rozkłada się siły i środki w wiele miejsc, a poza tym gra się zespołem. Dyplomacja współczesna to gra zespołowa" – zaznaczył. Szef MSZ dodał, że uczestniczą w niej prezydent, premier, minister spraw zagranicznych, parlamenty, partie. "Na tym polega nowoczesna dyplomacja, aby wszystkich tych instrumentów używać" - zaznaczył.

Waszczykowski podkreślił, że kilka miesięcy temu z premier brali udział w polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych.

Prezes PiS po czwartkowym spotkaniu z brytyjską premier Theresą May powiedział, że uzyskał zapewnienia, iż jej rząd "będzie chciał załatwić w sposób pozytywny" kwestię przyszłych praw obywateli UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jak poinformował, rozmowa z brytyjską premier dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronnej, wymiany informacji o rajach podatkowych, a także "historycznych spraw".

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 4. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 8. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook