Jedynie prawda jest ciekawa


"Washington Post": wojsko zwiększa swoje wpływy w Białym Domu

24.08.2017

Prezydent USA Donald Trump otoczył się szeregiem doradców z doświadczeniem wojskowym. Obecność w Białym Domu tak dużej liczby generałów i wysokiej rangi byłych dowódców wojskowych to w historii USA wyjątkowe zjawisko - wskazuje w czwartek "Washington Post".

- Obecnie, po raz pierwszy w historii najnowszej, mamy do czynienia z sytuacją, w której niewielka grupa ludzi w mundurach ma tak wielki wpływ na szefa władzy wykonawczej - powiedział cytowany na łamach dziennika John E. McLaughlin, w przeszłości m.in. p.o. dyrektora CIA, w swojej karierze politycznej związany z siedmioma administracjami w Białym Domu, zarówno z Partii Republikańskiej, jak i Demokratycznej.

Rdzeń w otoczeniu Trumpa w Białym Domu stanowi "triumwirat" generałów z dużym doświadczeniem w dowodzeniu amerykańskim siłami zbrojnymi na polu bitwy. Są to: emerytowany generał John Kelly, który jest szefem kancelarii prezydenta, a wcześniej był ministrem bezpieczeństwa narodowego; minister obrony James Mattis, podobnie jak Kelly - emerytowany generał piechoty morskiej; doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster, generał piechoty, jako jedyny z tej trójki pozostający w służbie czynnej.

Oprócz tych trzech generałów wielu innych członków administracji Donalda Trumpa było dowódcami wojskowymi i jest wysokiej rangi emerytowanymi oficerami różnych rodzajów sił zbrojnych, np. dyrektor CIA Mike Pompeo, prokurator generalny Jeff Sessions, minister energetyki Rick Perry i szef resortu spraw wewnętrznych Ryan Zinke. Ostatnio amerykański prezydent nominował generała piechoty Marka S. Incha na stanowisko dyrektora Federalnego Biura Penitencjarnego.

Obecność w administracji Trumpa tak wielu wysokiej rangi byłych oficerów sił zbrojnych nie dziwi Williama Cohena, ministra obrony w administracji Billa Clintona.

Jak argumentuje w wypowiedzi dla "Washington Post", Trump objął urząd prezydencki "bez żadnego doświadczenia w rządzeniu państwem i bez żadnej spójnej myśli strategicznej". - Wewnątrz administracji trwa wojna, która musi się zakończyć. Doradcy z doświadczeniem wojskowym mogą wprowadzić jakiś porządek i dyscyplinę - podkreśla Cohen.

Podobnego zdania jest Sidney Blumenthal, demokratyczny senator i częsty krytyk Trumpa, który wyznał dziennikarzom "WP", że obecność osób stanowiących tak "wyjątkowe przykłady opanowania i zdrowego rozsądku" jak Kelly i Mattis w otoczeniu impulsywnego Trumpa działa na niego i na jego kolegów w Kongresie "uspakajająco". Opinię tę podzielają - jak pisze "WP" - inni ustawodawcy po obu stron sali obrad plenarnych Kongresu.

Jednak taka wyjątkowo liczna reprezentacja wojskowych w prezydenckiej administracji budzi także obawy, zarówno wśród przedstawicieli lewicy, jak i prawicy, że za prezydentury Trumpa ulegną "rozmyciu" święte zasady apolityczności sił zbrojnych i cywilnej kontroli nad wojskiem.

Obawy takie podsyca sam prezydent Trump, który - jak ocenia profesor Risa Brooks z Uniwersytetu Marquette na portalu "WP" - próbuje wciągnąć wojsko do polityki. Jej zdaniem przykładem może być spotkanie Trumpa z pilotami w bazie lotnictwa MacDill na Florydzie w lutym br.

Trump, mając na myśli dane wskazujące, że w listopadowych wyborach prezydenckich otrzymał sporo głosów od żołnierzy i ich rodzin, zagadywał wówczas zgromadzonych żołnierzy, jakby byli częścią sceny politycznej: "Mieliśmy wspaniałe wybory, prawda? Widziałem te statystyki, wy lubicie mnie, a ja lubię was".

PAP

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook