Jedynie prawda jest ciekawa


Walki na Ukrainie z prorosyjskimi separatystami

31.01.2017

Wtorek jest trzecim z rzędu dniem walk między siłami rządowymi Ukrainy a separatystami prorosyjskimi w mieście Awdijiwka na wschodzie kraju.

Wtorek jest trzecim z rzędu dniem walk między siłami rządowymi Ukrainy a separatystami prorosyjskimi w mieście Awdijiwka na wschodzie kraju. Na odcięte od prądu i ogrzewania domy spadły pociski rakietowe Grad. Władze nie wykluczają ewakuacji cywilów.

Media przekazują informacje o rannych wśród ludności cywilnej, jednak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień nie ma. W związku z brakiem ogrzewania i wody gubernator kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego ogłosił w ok. 25-tysięcznej Awdijiwce stan wyjątkowy. W godzinach porannych temperatura wynosiła tu minus 15 stopni.

"W ciągu dnia możemy ewakuować z miasta do ośmiu tysięcy ludzi. Inne miasta w obwodzie gotowe są do przyjęcia do dziewięciu tysięcy osób. Placówki dziecięce mogą przyjąć w każdej chwili ponad tysiąc dzieci" - napisał gubernator Pawło Żebriwski na Facebooku.

Dostawy wody, prądu i ogrzewania dla Awdijiwki zostały odcięte w poniedziałek po tym, jak separatyści zniszczyli linię elektryczną, prowadzącą z miejscowych zakładów koksowniczych, będących też ciepłownią miasta.

Działająca na wschodzie Ukrainy Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) poinformowała, że w okolicach Awdijiwki używane są czołgi, artyleria i kompleksy rakietowe. SMM OBWE przekazała, że jej obserwatorzy, którzy spędzili w niedzielę w mieście ponad cztery godziny, słyszeli 416 eksplozji i wiele serii strzałów, oddanych z ciężkich karabinów maszynowych i innej broni strzeleckiej.

W poniedziałek, w związku z sytuacją w Awdijiwce, prezydent Petro Poroszenko skrócił wizytę w Niemczech i powrócił na Ukrainę. Miastu grozi katastrofa humanitarna - zaalarmowały kijowskie władze. Walki w Awdijiwce trwają od niedzieli i toczą się w strefie przemysłowej tego miasta. Zginęło w nich co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych.

Rosja zarzuciła we wtorek ukraińskim siłom rządowym atakowanie prorosyjskich separatystów w Donbasie i podważanie w ten sposób mińskiego porozumienia pokojowego w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa jest "nadzwyczaj zaniepokojona" sytuacją w Donbasie. "Ubolewamy, że w następstwie tego ataku zginęli ludzie po obu stronach" – oznajmił Pieskow. Dodał, że ukraiński atak w rejonie Awdijiwki został odparty przez "pospolite ruszenie", jak Moskwa nazywa separatystów.

"Rosja nie otrzymała ani z Kijowa, ani z terenów Donbasu prośby o pomoc w uregulowaniu zaostrzonej sytuacji w regionie" - powiedział Pieskow. Zdaniem rzecznika Kremla "takie agresywne działania" świadczą o braku gotowości władz Ukrainy do realizacji porozumień mińskich, a "mogą też wyglądać na próbę odwrócenia uwagi od nader niepewnej sytuacji wewnętrznej".

Kreml jest przekonany, że konieczne jest wywarcie większego nacisku na Kijów, by ten wypełniał umowy mińskie. Zdaniem Pieskowa Moskwa, Paryż i Berlin powinny "skłonić Kijów do realizacji punktów zawartych w odpowiednich dokumentach".

Podpisane w lutym 2015 roku pod auspicjami Niemiec, Francji i Rosji porozumienie przewiduje rozejm, wymianę jeńców, wycofanie ciężkiego sprzętu i broni z linii frontu, a także autonomię dla Donbasu i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosję. Pomimo umowy o zawieszeniu broni wciąż dochodzi do wymiany ognia.

Walki w położonej na północ od Doniecka Awdijiwce trwają od niedzieli i toczą się w strefie przemysłowej tego 25-tysięcznego miasta. Zginęło w nich co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych. To, jak pisze Reuters, najkrwawsze starcia w Donbasie od połowy grudnia.

Media informują o rannych wśród ludności cywilnej, lecz na razie nie potwierdzono tego oficjalnie. W związku z brakiem ogrzewania i wody gubernator kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego ogłosił w Awdijiwce stan wyjątkowy. Władze nie wykluczają ewakuacji cywilów. Gubernator Pawło Żebriwski twierdzi, że jego biuro opracowuje plan ewakuacji 12 tysięcy ludzi.

[fot. pixabay.com]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook