Jedynie prawda jest ciekawa


W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

21.08.2018
szahidapas21082018
W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

Sprawcami ataków byli niepełnoletni, najstarszy z nich miał 17 lat, najmłodszy - 11 - poinformował minister ds. kontaktów z mediami w marionetkowym rządzie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Republiki Czeczenii Dżambułat Umarow. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie (IS).


Umarow nazwał sprawców ataków przestępcami, którzy chcieli spowodować jak najwięcej ofiar. Przyznał zarazem, że "to były nastolatki, a mówiąc wprost - dzieci". Wypowiedź ministra przekazała w poniedziałek wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".


Według agencji RIA Nowosti jeden ze sprawców miał 17 lat, dwaj byli z roku 2001, jeszcze dwaj - bracia - urodzili się w 2002 i 2006 roku. Czterej sprawcy zostali zabici, jeden ranny po nieudanym zamachu samobójczym jest w szpitalu - podały media.

Według nich w szpitalu pozostaje trzech policjantów. "Nowaja Gazieta" podała, że ranni zostali także cywile, a w poniedziałek pojawiła się informacja, że jeden funkcjonariusz nie żyje.

Sprawcy dokonali łącznie czterech ataków na policjantów, w tym nieudanego zamachu samobójczego. Do incydentów doszło prawie w tym samym czasie w Groznym i w rejonie szalińskim w centralnej części Czeczenii. Według mediów napastnicy pochodzili właśnie z rejonu szalińskiego.

Do poniedziałkowych zdarzeń odniósł się prokremlowski przywódca Czeczenii oligarcha  Ramzan Kadyrow. "Dziś grupa młodych ludzi podjęła próbę dokonania głośnych przestępstw. Nie ma wątpliwości, że chcieli przyćmić mieszkańcom Czeczenii wydarzenia związane z Kurban Bajram (zaczynające się we wtorek muzułmańskie Święto Ofiarowania - PAP). (...) Dzięki przytomności funkcjonariuszy policji wszystkie te próby zostały udaremnione, bandyci zostali zneutralizowani, jeden z napastników wysadził się w powietrze, ale przeżył i został przewieziony do szpitala" - napisał Kadyrow na komunikatorze internetowym Telegram.

Rosyjskie media potępiają zdarzenia w Czeczenii, ale mało kto decyduje się na opisanie prawdziwej sytuacji w tym regionie. Ramzan Kadyrow rządzi podporządkowanym Moskwie krajem twardą ręką. Jak wynika z relacji świadków i uchodźców, w kadyrowskiej Czeczenii, na porządku dziennym są porwania i morderstwa zarówno zwolenników niepodległości, jak i zwykłych obywateli przeciwstawiających się reżymowi Kadyrowa. 

Czeczeni nie mogą pogodzić się z rosyjską dominacją. Od 300 lat walczą z rosyjskim imperializmem o własną wolność. Nawet teraz, po dwóch krwawych wojnach z Rosją, zarówno w kraju, jak i za granicą przebywa wielu przeciwników rosyjskiej zwierzchności. W Londynie działa emigracyjny rząd Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, który odcina się od aktów terroryzmu i dąży do przywrócenia niepodległości kraju drogą negocjacji międzynarodowych. Na takie rozwiązania nie chcą zgodzić się rządzący w Groznym politycy z rosyjskiego nadania: Ramzan Kadyrow i jego współpracownicy pokroju Magomeda Daudowa, który uchodzi za prawą rękę krwawego watażki. Społeczność międzynarodowa zdaje się nie dostrzegać problemu Czeczenów, co prowadzi do ich radykalizacji i coraz bardziej desperackich prób przeciwstawienia się Kremlowi i jego poplecznikom. 


(PAP), pf

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook