Jedynie prawda jest ciekawa


W środę dymisja premiera Włoch

07.12.2016

Na godzinę 19 w środę premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Wcześniej szef rządu wstrzymał się z nią do czasu uchwalenia budżetu. Prace nad ustawą zakończyły się wraz z przyjęciem jej przez Senat.

W środę Senat nie tylko uchwalił budżet, ale także udzielił ustępującemu gabinetowi wotum zaufania w sprawie tej ustawy. Takie łączenie głosowań w przypadku kluczowych ustaw to częsta włoska praktyka parlamentarna. Poparcia rządowi w sprawie budżetu udzieliło 173 senatorów, a przeciw było 108. Za ustawą budżetową głosowało 166 senatorów, a przeciw było 70. Wśród nowości ustawy na przyszły rok jest między innymi jednorazowa wypłata w wysokości 800 euro dla ciężarnych kobiet. Kwotę tę otrzymają jeszcze przed urodzeniem dziecka. Na ten cel rząd wyasygnował łącznie 392 miliony euro. 

Ponadto przewiduje się specjalny dodatek w wysokości 1000 euro na opłacenie żłobka, a także taką samą kwotę dla rodziców chorych dzieci do 3 lat, wymagających opieki w domu. Utrzymany zostanie wprowadzony w tym roku po raz pierwszy bon w wysokości 500 euro dla 18-latków na wydatki na kulturę - płyty, książki, teatr, koncerty, kursy językowe. Ustawa przewiduje też dodatek o nazwie "Stradivarius" na zakup instrumentów muzycznych. 3,4 miliarda euro rząd przeznaczył na uporanie się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Z tej sumy 320 mln euro otrzymają gminy, które przyjmują u siebie migrantów. 200 mln euro przekazanych zostanie na nowy fundusz dla Afryki, utworzony przez MSZ. W poniedziałek, czyli nazajutrz po przegranym przez rząd referendum konstytucyjnym Matteo Renzi na prośbę prezydenta Sergio Mattarelli wstrzymał się ze złożeniem dymisji do czasu zakończenia prac nad budżetem. Środowe głosowania w parlamencie otworzyły drogę do dymisji. 

Zaraz po uchwaleniu ustawy w Senacie Renzi napisał na Twitterze: "Ustawa budżetowa uchwalona. O godz. 19.00 formalna dymisja. Dziękuję wszystkim. Niech żyją Włochy". Jeszcze przed złożeniem dymisji premier spotka się z kierownictwem Partii Demokratycznej, której jest liderem. Przypuszcza się, że po przyjęciu rezygnacji Renziego i formalnym otwarciu kryzysu rządowego prezydent rozpocznie jeszcze w tym tygodniu konsultacje polityczne w sprawie powołania nowego gabinetu. Nowy rząd powstałby jeszcze przed Świętami - prognozują komentatorzy, którzy zwracają uwagę na to, że Sergio Mattarella odwołał wszystkie swoje zajęcia i wizyty do 12 grudnia włącznie, co zapewne ma związek z konsultacjami. Wszystko wskazuje na to, że szef państwa nie rozpisze w najbliższym czasie przedterminowych wyborów, jakich domagają się ugrupowania opozycji, które wygrały w referendum. Najpierw - argumentuje prezydent - należy przyjąć nową jednolitą ordynację wyborczą dla obu izb parlamentu. Matteo Renzi apeluje do prezydenta o to, aby zdecydował się albo na powołanie "rządu odpowiedzialności narodowej" z udziałem przedstawicieli opozycji, albo na szybkie wybory. Odłożenie wyborów byłoby niezrozumiałe - mówią politycy opozycyjnej Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd. Lider Ligi Matteo Salvini zagroził wyprowadzeniem ludzi na ulice.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 2. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 3. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 4. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 5. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 6. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 7. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 8. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook